autor: glavni urednik, objavljeno: 16.04.2020.

HRVATSKI LIJEČNIČKI ZBOR

Nekoliko godina nakon utemeljenja Hrvatski liječnički zbor počinje objavljivati svoje stručno glasilo – Liječnički vjesnik. Prvi broj Liječničkog vjesnika izišao je 1877. godine, zaslugom i zalaganjem tadašnjeg predsjednika Zbora dr. A. Schwarza. Liječnički vjesnik jedan je od svega stotinjak svjetskih časopisa koji su izlazili krajem 19. stoljeća i održali kontinuitet tijekom 20. stoljeća te potom ušli u 21. stoljeće.

Također je najstariji hrvatski medicinski časopis prema trajnosti izlaženja te redovito bilježi sva važna dostignuća, stručna i strukovna događanja.

Godine 1935. u Liječnički vjesnik nadodan je inozemni prilog u kojemu će se na stranim jezicima objavljivati članke i predavanja Zbora, a 1962. godine godine na zamolbu Američke nacionalne biblioteke odlučeno je da Liječnički vjesnik počinje izlaziti, uz hrvatski, i na engleskom jeziku. Početkom osamdesetih godina 20. stoljeća dolazi do kratkog prekida izdavanja, no 1985. godine ponovno se pokreće objavljivanje Liječničkog vjesnika...."

HRVATSKO DRUŠTVO ZA MEDICINU RADA

HDZMR - Hrvatsko društvo za medicinu rada

Hrvatsko društvo za medicinu rada je stručno društvo specijalista medicine rada i/ili specijalista medicine rada i športa Hrvatskog liječničkog zbora. Pridruženi članovi društva su visokoobrazovani stručnjaci drugih struka i znanstveni djelatnici koji nisu liječnici, a djeluju na području medicine rada i sporta.

Članovi društva su članovi Hrvatskog liječničkog zbora koji su se učlanili u Hrvatsko društvo medicine rada, te su i članovi Ogranka Hrvatskog društva za medicinu rada.

HDMR HLZ-a organizirano je u 5 teritorijalnih ogranaka: Primorsko - istarski ogranak, ogranak južna Hrvatska, Varaždinsko - međimurski ogranak, ogranak istočna Hrvatska i ogranak Zagreb.