autor: glavni urednik, objavljeno: 29.12.2021.

JAVNE SLUŽBE

izvor/ Ministarstvo rada

U utorak - 28. prosinca 2021. održan je peti sastanak pregovaračkih odbora Vlade Republike Hrvatske i sindikata javnih službi za kolektivne pregovore za novi Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama u virtualnom obliku.

Također, održan je i peti sastanak pregovaračkih odbora Vlade Republike Hrvatske i sindikata državne službe za pregovore o sklapanju kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike.

Na sastancima je predstavnicima sindikata prezentirana analiza Državnog zavoda za statistiku vezano fiskalni učinak prethodno iznesenih zahtjeva predstavnika sindikata oko povećanja materijalnih prava i visine osnovice.

U konačnici je zaključeno da će na idućem sastanku pregovarački odbor Vlade RH izaći s konkretnim prijedlogom vezano uz nastavak korištenja materijalnih prava i visine osnovice, kao i mogućoj korekciji.

KRATKI SUKUS PREGOVORA

Predstavnici Pregovaračkog odbora Vlade prezentirali su prisutnima stručnu ekspertizu  procjene buducih troskova do sada iznesenih prohtjeva sindikalne strane, kao i  podatke o nominalnom i realnom rastu plaća u pojedinim javnim službama od 2016. do 2020. godine.

U osvrtima na iznesene podatke predstavnici sindikalne strane istaknuli su da su njihovi zahtjevi realni i argumentirano opravdani, dok su predstavnici Vlade naglašavali neprihvatljivost i nerealnost istih, ali su se obje strane slozile da pitanje sistematskih pregleda treba bolje urediti i da trenutni model kako je ugovoreno, nije održiv, odnosno, samo je „mrtvo slovo na papiru“.

Na sastanku su se otvorile i rasprave o razlozima većih plaća u zdravstvu, odnosu porastu plaća i broja zaposlenih, odlasku zaposlenih iz zdravstva i ostalog obrazovanog kadra u inozemstvo, razlozima rasta broja zaposlenih u obrazovanju, problematici loše organizacije rada, minimalnoj bruto plaći i posljedicama iste na radnike s najnižim koeficijentom složenosti poslova, nepotrebnim troškovima sudskih postupaka koje imaju poslodavci,  argumentima Vlade o prohtjevima sindikata, o ulozi Vlade kao najvecem poslodavcu koji utjece i moze utjecati na place i ostale naknade svojih zaposlenika, potrebi poduzimanja mjera da se radnici, a osobito skolovani radnici zadrze u zemlji, o očekivanjima radnika i članova sindikata od ovih pregovora itd.

Predstavnici sindikalne strane traže protuprijedlog Vlade kako bi se fokus pregovora mogao usmjeriti na sam pocetak. Takoder se trazi uključivanje ostalih ministara u pregovore, osobito ministra financija Zdravka Marica. Ovo je važno jer Vlada, dok njeni predstavnici sindikalne zahtjeve proglašavaju nerealnim, najavljuje nove proračunske izdatke kao što su obiteljske mirovine i poticaji za povratnike iz inozemstva. Ovakvim se najavama razumljivo  podgrijavaju i očekivanja sindikalnog članstva.

Idući sastanak Pregovaračkih odbora najavljen je za utorak, 04. siječnja 2022. godine.

KRATKA OBAVIJEST

Ovim putem vas obavještavamo da će se VI. sastanak pregovaračkih odbora Vlade Republike Hrvatske i sindikata javnih službi za pregovore o sklapanju temeljnoga kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama održati sljedeći tjedan.

O terminu održavanja sastanka pravovremeno ćemo vas obavijesti.

DRŽAVNE SLUŽBE

Danas, 28. prosinca 2021. godine održan je peti sastanak pregovaračkih odbora Vlade Republike Hrvatske i sindikata državnih službi vezano uz pregovore za novi Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike.

Na navedenom sastanku Vlada RH iznijela je procjene fiskalnih učinaka zahtjeva sindikata te se obvezala da će na sljedećem sastanku iznijeti svoj prijedlog prema Pregovaračkom odboru sindikata državnih službi.

O daljnjem tijeku pregovora pravovremeno ćemo vas izvijestiti.