autor: glavni urednik, objavljeno: 10.10.2022.

JAVNE SLUŽBE

Jučer, 6. listopada 2022. godine, održan je III. sastanak pregovaračkih odbora sindikata javnih službi i Vlade Republike Hrvatske o rastu osnovice za obračun plaće za 2022. i 2023. godinu.

Nakon prošlotjednih pregovora, sindikati i Vlada dogovorno nisu izlazili s iznosima zahtjeva, odnosno ponude u javnost.

Prvi (prošlotjedni) zahtjev sindikata iznosio je 15 posto povišice od 1. listopada 2022., koja bi se ‘prelila‘ i na iduću 2023. godinu.

Ponuda Vlade prošlog tjedna sastojala se od dva modela.

Prvi je bio 3% povećanja osnovice od 1. prosinca 2022. i isplata jednokratnog dodatka u iznosu od 1.000,00 kuna, a drugi 4% povećanje osnovice od 1. listopada 2022.

Na jučerašnjem sastanku i sindikati javnih službi i Vlada RH su iznijeli svoje korigirane zahtjeve odnosno ponude u odnosu na prošlotjedni sastanak.

Sindikati su iznijeli zahtjev za povećanje osnovice od 8% od 1. listopada 2022. godine i 5% od 1. siječnja 2023. godine.

Vlada je u odnosu na prošlotjedni sastanak neznatno korigirala ponudu i ponudila sindikatima kao svoju finalnu ponudu, dva modela.

-  4% rasta osnovice od 1. prosinca 2022. godine i isplata jednokratnog dodatka u iznosu od 1.250,00 kuna

- 4% rasta osnovice od 1. listopada 2022. godine i 2% rasta osnovice od 1. travnja 2023. godine

Sindikati su istaknuli da ponuda Vlade RH, na žalost, nije u skladu s ekonomskim i društvenim okolnostima u kojima živimo.  Nas kao sindikate takva ponuda ne zadovoljava jer predstavlja ozbiljan pad realnih plaća naših članova u ovoj, ali i u idućoj godini budući da se očekuje daljnji rast inflacije.

Sindikati javnih službi će u idućih tjedan dana provesti konzultacije sa svojim tijelima i članstvom.

Novi sastanak s Vladom RH održati će se između 18. i 21. listopada i na njega će sindikati doći s odlukama svojih tijela ili rezultatima izjašnjavanja članstva.

DRŽAVNE SLUŽBE

izvor: Sindikat policije

Danas, 6. listopada 2022. godine održan je treći sastanak pregovaračkih odbora Vlade Republike Hrvatske i sindikata državnih službi vezano uz pregovore o visini osnovice za plaće u državnoj službi.

Na današnjem sastanku Vlada Republike Hrvatske iznijela je korigiranu ponudu u odnosu na prošli sastanak pregovaračkih odbora. Navedena ponuda se sastoji od dva moguća modela.

Jedan model sadrži jednokratni „inflatorni“ dodatak u visini od 1.250,00 kuna neto i jednokratno povećanje osnovice od 4% s 1.12.2022. godine.

Drugi model uključuje povećanje osnovice od 4% s 1.10.2022. godine (isplata na plaći od listopada koja se isplaćuje u studenom), a uvećanje od 2% s 1.04.2023. godine (na plaći za travanj koja se isplaćuje u svibnju naredne godine), uz ugovaranje otvaranja pregovora za eventualnu dodatnu korekciju ukoliko bi se u narednoj godini nastavila visoka stopa inflacije.

Pregovarački odbor sindikata državnih službi je primio na znanje navedenu ponudu. Istaknuli smo kako je za državne službe iznimno važno ugovaranje isplate „inflatornog“ dodatka jer bi se upravo time pomoglo onima koji imaju najniže plaće te kojima bi taj iznos u postotku najviše i pridonio porastu primanja. Stoga smo u tom dijelu od Vlade RH zatražili da se drugi model ponude iskombinira s „inflatornim“ dodatkom te očekujemo daljnji nastavak razgovora i pregovora.

Ukoliko Vlada RH prihvati naše sugestije, spremni smo ponuditi navedene uvjete na odlučivanje našem članstvu, kao i našim tijelima.

S obzirom da je naredni tjedan ministar financija na službenom putu u inozemstvu, sljedeći sastanak pregovaračkih odbora se očekuje za dva tjedna, a u međuvremenu bi se (tijekom sljedećeg tjedna) održali sastanci stručne radne skupine, a u svezi mogućnosti dodatnog preciziranja određenih odredbi Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike.

O daljnjem tijeku pregovora pravovremeno ćemo vas izvijestiti.