• 22. ožujak 2023.

BOLOGNA

Bologna se razvila duž Via Emilia kao etruščanska, a kasnije rimska kolonija; Via Emilia još uvijek prolazi ravno kroz grad pod promjenjivim imenima Strada Maggiore, Rizzoli, Ugo Bassi i San Felice.

Zbog svoje rimske baštine, središnje ulice Bologne, danas uglavnom pješačke, slijede uzorak rešetke rimskog naselja. Izvorni rimski bedemi zamijenjeni su visokim srednjovjekovnim sustavom utvrda, čiji su ostaci još uvijek vidljivi, te naposljetku trećim i posljednjim setom bedema izgrađenih u 13. stoljeću, od kojih preživljavaju brojni dijelovi.

Od do 180 koje su izgrađene u 12. i 13. stoljeću prije dolaska ujedinjene građanske vlasti nije ostalo više od dvadeset srednjovjekovnih obrambenih kula.
  • 23. -24. ožujak 2023.

RIM - Forum, Koloseum, Panteon, crkve, trgovi i fontane

Grad Rim je, prema mitu, osnovao Romul, sin Ree Silvije i boga Marsa.

Prema legendi, svrgnuvši s prijestolja brata Numitora, Amulije je postao kralj grada Albe Longe; a da bi izbjegao rođenje nasljednika koji bi prijestolje mogli tražiti natrag, prisilio je nećakinju Reu Silviju da postane vestalska djevica. No, ona se sjedini s bogom Marsom i rodi dva blizanca, Romula i Rema, koje je Amulije odmah po rođenju bacio u rijeku Tiber. Blizance je u podnožju Palatina, jednog od sedam brežuljaka, pronašla jedna vučica, koja ih je dojila vlastitim mlijekom. Blizance je potom našao pastir Faustul te ih je uzeo i othranio. Kad su odrasli, odlučili su na brežuljku Palatinu osnovati grad. Ubrzo su se počeli svađati koji će od njih dvojice vladati gradom te je Romul u toj svađi ubio brata.

Po predaji, grad je osnovan 21. travnja 753. godine prije Krista. Nazvan je po svome prvom kralju Romulu.
  • 24. ožujak 2023.

VATIKAN

Vatikan ili Vatikanski Grad (lat. Status Civitatis Vaticanae, tal. Stato della Città del Vaticano, službeno: Država Vatikanskoga Grada) najmanja je država svijeta, omeđena zidinama i okružena gradom Rimom u Italiji.

Površinom od 0,44 km2 i sa stanovništvom od oko 1000 stanovnika, u obje je kategorije najmanja država svijeta. Grad-država je stvoren 1929. godine Lateranskim ugovorom, kao nasljednik nekada moćne i velike Papinske Države. Vatikan je izborna monarhija kojoj je na čelu biskup Rima – Papa. Vatikan je središte Katoličke crkve i njenog poglavara Pape.

Papinska je katedrala bazilika sv. Ivana Lateranskog, a nalazi se izvan vatikanskih zidina.
  • 24. ožujak 2023.

ANĐEOSKA TVRĐAVA

Anđeoska tvrđava (talijanski Castel Sant' Angelo ili Mausoleo di Adriano) je mauzolej cara Hadrijana u Rimu, na obali Tibera koji je sagrađen po njegovoj naredbi kao grobnica za njega i članove njegove obitelji.

Anđeoska tvrđava je sagrađena na mjestu Domicijanovih vrtova (Horti Domitiani) Cilindrična građevina na kvadratnoj osnovi građena je od 135. – 139. god. i nekoć je izvana bila obložena mramornim pločama.

Njezin vrh krasila je pozlaćena kočija kojom upravlja Hadrijan prerušen u boga sunca Apolona. Careve se pokapalo pod lukove mauzoleja približno do 271., kad je pod prijetnjom najezde germanskih pljačkaša postao tvrđavom i priključen je gradskim zidinama.

• 25. ožujak 2023.

POMPEJI

Pompeji (latinski: Pompeii, talijanski: Pompei) su grad smješten na obali mora u blizini rijeke Sarno, kraj Napulja u talijanskoj pokrajini Kampaniji, te na sjecištu putova prema morskoj luci.

Podignut je na vulkanskoj stijeni koja se uzdiže 30 metara iznad mora. Kako je potpuno bez izvora vode, život je bio težak, no zbog strateškog položaja koji je omogućavao kontrolu plodne nizine iza grada i morskog zaljeva ispod grada, bio je privlačna lokacija za mnoge narode.

Grad je najpoznatiji kao rimski grad koji je uništen u erupciji vulkana Vezuva 24. kolovoza 79. godine.

Pompeji su bili zatrpani pod slojem pepela 1600 godina prije nego što su slučajno otkriveni.
  • 25. ožujak 2023.

NAPULJ

Napulj (grčki: Νeapolis; napolitanski: Napule; talijanski: Napoli) glavni je grad talijanske pokrajine Kampanije (Campania), smješten na obali Tirenskoga mora. Zauzima najveći dio prostranog Napuljskog zaljeva, prostirući se do padina Vezuva i brežuljaka u unutrašnjosti.

Napulj se smatra domovinom pizze, a najstarija pizzeria u gradu datira iz 1830. godine.

Veliki dio napolitanske kulture je vezan za glazbu, uključujući izum romantične gitare i madoline, te velikog doprinosa operi i narodnoj umjetnosti.

Od osoba koje simboliziraju Napulj ističu se svetac zaštitnik sv.Januarius (San Gennaro), Pulcinella i sirena Partenope iz grčkog epa Odiseje.
  • 23. ožujka 2023.

VATIKANSKI MUZEJI

Vatikanski muzeji (talijanski: Musei Vaticani), jedan od najvećih i najstarijih muzeja na svijetu, nalaze se u Vatikanskoj palači, a s 1400 soba tvore izvanredno važan muzejski sklop, kako zbog množine i vrijednosti remekdjela koje su razni pape skupljali stoljećima, tako i zbog raskošnih prostorija u kojima su smještena.

Vatikanske palače veličanstveni su zbir zgrada s mnogobrojnim sobama, dvoranama, muzejima, galerijama, bibliotekama, kapelama, hodnicima, dvorištima i vrtovima, bogati svakojakim umjetničkim blagom.

S Vatikanskim muzejima su povezane Rafaelove sobe i Sikstinska kapela.

• 26. ožujak 2023.

ORVIETO

Orvieto je izrasao u grad iz etruščanskog naselja, kojeg su Rimljani pred kraj svoje vladavine nazvali Urbs Vetus Za ranog srednjeg vijeka postao je prijestolnica jedne od langobarskih kneževina, pa nakon toga toskanske grofovije.

Od 12. stoljeća Orvieto je samostalna komuna.

Nakon brojnih sukoba unutar samog grada i ratova sa susjednim gradovima - Orvieto je 1448. anektiran u Papinsku Državu.