autor: glavni urednik, objavljeno: 02.11.2022.

OBAVIJEST od 02. studenog 2022.

Zagreb, 02. studeni 2022.

OBAVIJEST Sindikata KBC Zagreb

- povećanje osnovice od 6 posto i ostalih materijalnih prava od 01. listopada 2022.

SINDIKATI  JAVNIH  SLUŽBI

potpisali su u ponedjeljak – 31. listopada 2022. Dodatak I Temeljnom kolektivnom ugovoru za službenike i namještenike u javnim službama, a

SINDIKATI DRŽAVNIH SLUŽBI

potpisali su Dodatak I Kolektivnom ugovoru za službenike i namještenike u državnim službama.

SVI SLUŽBENICI  I  NAMJEŠTENICI  JAVNIH  I  DRŽAVNIH SLUŽBI

(uključujući sve kategorije ZDRAVSTVENIH i NEZDRAVSTVENIH radnika u sustavu zdravstva i zdravstvenog osiguranje, te u sustavu socijalne skrbi)

ostvarit će sljedeće:

• povećanje osnovice za 6 % od 1. listopada 2022. (isplata u studenom);
  • povećanje osnovice za 2% od 1. travnja 2023.;
  • povećanje božićnice za 2022. i 2023. s 1.500,00 kn na 1.750,00 kn (232 eura);
  • povećanje regresa za 2023. s 1.500,00 kn na 1.750,00 kn (232 eura);
  • povećanje dara za djecu u 2022. i 2023. s 600,00 kn na 754 kn (100 eura);
  • nastavak pregovora oko novog usklađenja osnovice za 2023. s ekonomskim pokazateljima najkasnije u trećem tjednu rujna 2023.;
  • otvaranje pregovora za povećanje osnovice za 2024.

Ovo su za nas i sve ostale bili krucijalni pregovori. U ove pregovore smo izašli sa zahtjevom rasta osnovice od 8+5% i tražili razliku zaostajanja plaća i pregovora u ovoj godini za 2022. godinu kao i rasta osnovice za 2023. godinu. Predmet pregovora su uvijek i ostala materijalna prava.

Koeficijenti složenosti poslova predmet su pregovora Zakona o plaćama u javnim službama, ali o njima smo ipak dosta razgovarali, upravo zbog potrebe hitnog rješavanja statusa i položaja radnika s minimalnom plaćom u javnim i državnim službama.

Jesmo li kao sindikati ostvarili zahtjev 8+5%, nismo, zato je i dio nezadovoljstva naših članova jasan, no isto tako, ono što smo realizirali definitivno možemo razumjeti kao temelje i nadogradnju koju ćemo graditi sljedeće godine. Ove godine smo dvaput imali pregovore za rast osnovice.

Stajališta smo da smo tijekom pregovora 2022. poboljšali materijalno stanje naših zaposlenika i očuvali koliko-toliko kupovnu moć u odnosu na početak godine što je bio jedan od ciljeva naših pregovora.

Zbog toga je važno naglasiti da je dogovoren nastavak pregovora o povećanju osnovice plaće i drugim materijalnim pravima za 2023. i 2024. u trećem tjednu rujna 2023., osim ako se ranije ne ukaže hitna potreba za otvaranjem novog socijalnog dijaloga.

Sindikat KBC Zagreb smatra ovu ponudu realnim kompromisom koji smo u ovom trenutku mogli ispregovarati uvažavajući sve ekonomske i geopolitičke argumente druge strane koji su utjecali na njen sadržaj.

Ovdje nema gubitnika, niti dobitnika. Pregovori su proces koji vodi kompromisu ili industrijskim akcijama koje sindikati imaju na raspolaganju (prosvjedi, štrajk) što ne daje garanciju za dobivanje bolje i poštenije ponude koju bi svi priželjkivali.

Sve Vas koje zanima koliko je to povećanje na Vašu plaću, najjednostavniji put je da svoju neto plaću uvećate za 6% i dobit ćete cca. neto iznos uz napomenu da isti ovisi i o stvarno odrađenoj satnici u tekućem mjesecu koji uključuje dežurstvo, pripravnost, prekovremeni rad, rad u turnusu, porezne olakšice i doprinose, rad po pozivu itd.

Za sva dodatna pitanja stojimo na raspolaganju.

S poštovanjem,

Tanja Leontić