autor: glavni urednik, objavljeno: 24.10.2022.

Odgojitelji na prosvjedu_22.10.2022.

IZVOR: VIDEO Veliki prosvjed odgojitelja u vrtićima na Trgu: "Država ne ulaže u djecu, ali se hvali ulaganjima u zidove" (dnevnik.hr)

Prosvjedom na glavnom zagrebačkom trgu pod nazivom "Jednakost, sigurnost i kvaliteta u vrtićima. Ili mislite da možete bez nas? Želite li naš otkaz?!" predškolski sindikati i udruge ukazali su na preopterećenost i nedostatak odgojitelja, neprimjerene prostore, ugroženost sigurnosti djece, neujednačene plaće i nepoštivanje standarda.

Na prosvjedu koji je simbolično počeo u 12,05 sati okupilo se oko 2000 prosvjednika iz svih dijelova Hrvatske. Među njima su odgojitelji i stručni suradnici, ravnatelji, roditelji i predstavnici velikog broja raznih organizacija.

"Kada će dobrobit djeteta postati prioritet?"

Nosili su transparente na kojima piše "Vrtići nisu čuvališta, vrtići su odgojno obrazovne ustanove",  "Na naše koeficijente ne isplati se ni kladiti", "Kada će dobrobit djeteta postati prioritet?", "Dosta je!", "Vrtići su prva stepenica u sustavu obrazovanja", "Čakovec želi zakon za jednakost" i slično.

"Ne preostaje nam drugo nego iskazati nezadovoljstvo na ovaj način. Do sada smo radili nekoliko spontanih aktivnosti, no zadovoljstvo radnika u vrtićima je toliko veliko da smo morali odgovoriti na njihove zahtjeve. Ja se nadam da će ovo shvatiti ozbiljno", rekla je kako navodi HRT, Katarina Turković Gulin, predsjednica udruge Sidro - odgojitelji u zaštiti prava djeteta u dječjem vrtiću.

Smatra da ispunjenje njihovih zahtjeva nije nikakav "hir, slava ili čast", već nešto što se mora "jer ovakvo stanje ne može još dugo trajati". Naglašava da 80 posto vrtića u zemlji ne poštuje standarde.

S govornice prosvjeda je upitala: "Što Hrvatska čini?". "Dopuštamo da nam djeca nemaju vrtiće ili borave nagurana u male prostore, hodnike, spremišta, podrume. Dvorane smo pretvorili u sobe", poručila je.

Nedostaje više od 5000 odgojitelja i ostalog kadra

"Dok se mi borimo u takvim uvjetima, naše ministarstvo donosi nejasne zakone koje osnivači vrtića ne poštuju. Država ne ulaže u djecu, ali se hvale ulaganjem u zidove. A zidovi ne odgajaju našu djecu. To činimo mi", dodala je.

Prema procjenama sindikata i udruga nedostaje oko 5000 odgojitelja, ali i logopeda, psihologa, rehabilitatora i drugog kadra.

U najavi prosvjeda su istaknuli da postoji i velika diskriminacija roditelja i djece jer su ekonomske cijene vrtića diljem zemlje različite. Neki vrtići koštaju 1600 kuna, neki 900 kuna, neki 600 kuna, neki 100 kuna, a neki su besplatni.

Od hrvatske Vlade te Ministarstva znanosti i obrazovanja da se uključi u financiranje sustava ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.

Na taj način bi se, smatraju prosvjednici unaprijedili uvjetu rada te porasle plaće i druga materijalna prava, osigurao kvalitetniji rad i stvaranja uvjeta za siguran rast i razvoj djece te osigurali mjesta u vrtiću za svako dijete u Hrvatskoj bez obzira na mjesto i socijalni i ekonomski status roditelja.

Traže da se u cijelosti poštuje niz zakona, poput Zakon o predškolskom odgoju i Zakona o radu kao i Državni pedagoški standard, što nije moguće, smatraju, bez uključivanja države.

Upozoravaju da otpori njihovim zahtjevima postoje i kod dijela ravnatelja  i osnivača predškolskih ustanova u općinama i gradovima.

Prosvjed su, uz SIDRO, organizirali Sindikat obrazovanja, medija i kulture, Sindikat radnika u predškolskom odgoju i obrazovanju Hrvatske, Sindikat odgoja i obrazovanja Hrvatske te strukovna udruga odgajatelja "Krijesnice" Čakovec i "Terina" Vukovar.