TKU Dodatak I - nastavak pregovora

I. sastanak pregovaračkih odbora sindikata javnih službi i Vlade Republike Hrvatske održan je 21. rujna 2022. godine i na njemu su otvoreni pregovori o povećanju osnovice za obračun plaće budući da je u Temeljnom kolektivnom ugovoru koji je potpisan u svibnju ove godine ugovorena obveza ugovornih strana da do kraja rujna 2022. godine trebaju pristupiti pregovorima o osnovici za 2022. godinu.

Svih jedanaest sindikata javnih službi, članova pregovaračkog odbora za sklapanje Temeljnog kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama (među njima je i Sindikat KBC Zagreb), istaknulo je da ne dolazi u obzir odugovlačenje pregovora kao što je to bio slučaj s pregovorima koji su vođeni oko TKU-a.

U pregovorima će se obuhvatiti rast osnovice za 2022., ali i rast osnovice za 2023. godinu budući da je obveza ugovornih strana započeti pregovore za sljedeću godinu prije donošenja Državnog proračuna Republike Hrvatske.

S obzirom da Vlada na sastanak nije došla s konkretnom ponudom, sindikati nisu iznosili svoje zahtjeve već je dogovoreno da će na sljedećem sastanku u četvrtak 29. rujna 2022., obje strane iznijeti svoje prijedloge.

Pred nama je vrlo zahtjevna jesen, upravo zbog snažnog utjecaja inflacije na plaće i njihovog sve većeg zaostajanja za drugim plaćama u zemlji.

Sindikalni zahtjevi su objektivni, sukladno potpisanom Temeljnom kolektivnom ugovoru. te imaju uporište u ekonomskim pokazateljima. Porast inflacije nije jedini kriterij već se promatra i rast plaća u privredi koje su u prvih šest mjeseci rasle 7,9 posto. Kada se rast u javnom sektoru od četiri posto podijeli sa za isto razdoblje on iznosi tek 0,7 posto. Prema tome, već u prvih pola godine očito je ogromno zaostajanje plaća u javnom sektoru. Zbog porasta inflacije svakim danom sve je veći udar na standard zaposlenika u javnim službama, a istodobno je povećan prihod državnog proračuna.

Inzistirali smo da se pregovori ne odugovlače s čime se složila i Vladina strana, kako bi zaposlenici mogli dobiti uvećanu osnovicu plaće već s 1.listopadom.

Nadamo se da Vladina ponuda o rastu osnovice do kraja ove godine neće ići ispod toga jer to bi značilo daljnje smanjenje vrijednosti rada zaposlenih u javnim službama.

Sindikati su svojemu članstvu već uputili i LETAK u kojemu upozoravaju kako im "prijeti rekordan pad kupovne moći" i da je "vrijeme za (re)akciju", čime ne isključuju kako su u slučaju nepovoljne Vladine ponude spremni na industrijske akcije, to jest prosvjede, pa i – štrajk.

U letku se navodi kako su "pred nama novi pregovori o plaćama, jedni od najvažnijih u posljednjih 20-ak godina zbog snažnog utjecaja inflacije na naše plaće i njihova sve većeg zaostajanja za drugim plaćama u zemlji".

Cijene divljaju, a plaće NKV radnika u privredi postaju veće od plaća VSS radnika u javnim službama. U srpnju i kolovozu, drugi mjesec za redom, zabilježen je rekordan rast inflacije od 12,3 posto, što ukazuje na daljnji pad i ubrzanje pada naših realnih plaća.

Pritom, treba imati na umu da je ovaj podatak o općem rastu cijena varljiv. Naime, u istom mjesecu kruh je poskupio 30 posto, krumpir 31 posto, mlijeko 37 posto, a dizel 40 posto. Dakle, osnovna dobra koja se najviše koriste poskupjela su bitno više od 12,3 posto.

Sukladno tome, utjecaj inflacije na naše plaće je snažniji nego što statistika sugerira i što se više troši na osnovna dobra, to je udar žešći.

TKU Dodatak I - nastavak pregovora