autor: glavni urednik, objavljeno: 22.06.2022.
  • Verona, Italy

VERONA je glavni grad istoimene talijanske provincije i drugi najveći grad (poslije Venecije) u regiji Veneto, na rijeci Adige, u neposrednoj blizini jezera Lago di Garda, 100 km zapadno od Venecije. U Veroni se nalazi mnoštvo kulturno-povijesnih spomenika, osobito dobro očuvanih iz rimskog razdoblja. Grad i danas leži na sjecištu dvije glavne ulice izvornog rimskog vojnog kampa, Cardo i Decumanus, što se može vidjeti na zračnim fotografijama grada. U Veroni se nalaze brojne vrijedne srednjovjekovne crkve. Zidine potječu iz 16. stoljeća, a povijesnu je jezgru UNESCO stavio na popis svjetske baštine.
  • Vicenza, Italy

VICENZA je glavni grad istoimene talijanske pokrajine u regiji Veneto, sjeverno od podnožja planine Monte Berico, oko 60 km zapadno od Venecije i 200 km istočno od Milana. Poznato je zlatarstvo i tekstilna industrija, te proizvodnja glazbenih instrumenata i obrada vune i svile. To je grad bogate povijesti, posebno poznat po renesansnim građevinama i vilama arhitekta Palladia.
  • Padova, Italy

PADOVA je grad i istoimena općina u regiji Veneto, na sjeveru Italije. Glavni grad pokrajine Padova, te gospodarsko i komunikacijsko središte područja. Padova se nalazi na rijeci Bacchiglione, 40 km zapadno od Venecije i 29 km jugoistočno od Vicenze. Rijeka Brenta, koja je nekoć tekla kroz grad, još uvijek dodiruje sjeverne četvrti. U gradu se nalazi renomirano, gotovo 800 godina staro, Sveučilište, između ostalog poznato po tome što je na njemu predavao i Galileo Galilei. Grad je slikovito mjesto s gustom mrežom ulica koje se arkadama otvaraju u velike gradske trgove, i s mnogim mostovima preko različitih ogranaka rijeke Bacchiglione, koja je nekada okruživala drevne gradske zidine poput jarka. U Padovi se nalazi i prekrasna Bazilika svetog Ante, u kojoj se nalaze njegove relikvije te njegov grob.

foto: Sindikat KBC Zagreb, VERONA

foto: Sindikat KBC Zagreb, VICENZA