OTVORENO PISMO, 31. siječanj 2024.

SINDIKATI KBC-a Zagreb poslao je otvoreno pismo predsjedniku vlade Andreju Plenkoviću

Pismo objavljujemo u cijelosti.

"Poštovani predsjedniče Vlade RH,

nastavno na otvoreno pismo koje smo Vam uputili 19. siječnja 2024. do danas nismo zaprimili odgovor vezano uz problematiku zaštite položaja i dostojanstva određenih profesija i zanimanja koja već dugi niz godina čekaju da ih se valorizira za rad kao i druge profesije i zanimanja u usporedivoj situaciji o čemu već godinama upozoravamo Ministarstvo zdravstva kao i Pučkog pravobranitelja.

Sindikat KBC Zagreb stava je da se rad u KBC-u Zagreb kao jedinoj 'Nacionalnoj i sveučilišnoj kliničkoj ustanovi - Nulte kategorije' u RH ne može usporediti po obimu, odgovornostima i složenostima poslova s nekom drugom kliničkom ustanovom, te smatramo opravdanim naš prijedlog i zahtjev da se svi zaposlenici Kliničkog bolničkog centra Zagreb bez obzira na profesiju koju obavljaju u ovoj ustanovi dodatno nagrade i valoriziraju za svoj rad ili kroz zasebne koeficijente u novoj Uredbi ili putem zasebne Odluke Vlade RH u svrhu 'zaštite nacionalnog položaja i dostojanstva' ovih radnika, jer ovdje nikako ne može biti primjenjiv moto Zakona o plaćama 'jednaka plaća za jednaki rad ili rad jednake vrijednosti'.

Koeficijent ne prepoznaje magistre

Između ostaloga, tražimo da se riješi i pitanje kompresije plaća tako da ista bude ujednačena i proporcionalna, osobito između srednjeg i višeg obrazovnog kadra, te višeg i visokog kadra bez obzira da li se radi o nekom medicinskom ili nemedicinskom zanimanju u sustavu zdravstva i socijalne skrbi ili pak neke druge javne djelatnosti, te da se rad na pomoćno-tehničkim poslovima valorizira sukladno procjeni rizika izloženosti štetnim čimbenicima koji utječu na zdravlje radnika, jer u novoj Uredbi to pitanje nije adekvatno riješeno.

Podsjećamo da je problem što se starom Uredbom, a niti ovom novom od 22. siječnja 2024. ne predviđa koeficijent i ne prepoznaje radno mjesto: magistar medicinsko-laboratorijske dijagnostike, magistar radiološke tehnologije, magistar fizioterapije, magistar sestrinstva, magistar primaljstva, magistar radne terapije i magistar sanitarnog inženjerstva koji rade u sustavu zdravstva i socijalne skrbi, odnosno u zdravstvenim i sličnim ustanovama, te prvenstveno Kliničkom bolničkom centru Zagreb, jer unatoč činjenici da su svi visokoobrazovani zdravstveni profesionalci plaću dobivaju i dobivat će i dalje kao prvostupnici.

Šutnja je nedopustiva

Šutnju administracije Ureda predsjednika Vlade RH smatramo nedopustivom, te smo prinuđeni na komunikaciju putem medija kako bi cjelokupno društvo upozorili na dugogodišnju nepravdu koju ste s donošenjem nove Uredbe mogli ispraviti, ali ju zasigurno budete propustili, i to namjerno, a da smo u pravu dokaz je izjava državnog tajnika Ministarstva zdravstva gosp. Dulibića u emisiji 'OTVORENO' od 24. siječnja 2024. koja je dodatno prelila čašu, jer je pokazala da ne postoji niti sada niti u budućnosti volja od strane Ministarstva zdravstva da pristupi pronalasku rješenja ovog pitanja.

Država troši silan novac na redovno školovanje ovih profesija, ali im ne želi priznati status i diplomu na isti način kako je to priznala nekim drugim profesijama u zdravstvu, što smatramo neodgovornim ponašanjem države kao institucije, jer se troši novac svih građana, a obiteljima i studentima ulijeva lažna nada i daju lažna obećanja.

Nedopustivo je da se zbog 'šutnje administracije Vašeg Ureda' 'ništa ne čini' te se tako narušava, pa možemo slobodno reći i ukida svrha 'programa cjeloživotnog obrazovanja kroz tzv. Bolonjski proces', jer se onemogućuje jednak pristup tržištu rada i karijerno napredovanje ovih radnika kao što to omogućujete drugim profesionalcima u sustavu javnih službi u usporedivoj situaciji.

Nasuprot tome, da apsurd bude veći, Ministarstvo zdravstva kao jedan od suosnivača strukovnih komora u zdravstvu propisalo je njihove kompetencije i nametnulo im obvezu učlanjivanja u te iste komore koje im potom izdaju odobrenje za samostalan rad 'tzv. licencu' za razinu prvostupnika, ali i za razinu diplomskog studija, osim što se s prvom licencom mogu zaposliti, a ovu drugu mogu 'mačku objesiti o rep'.

Sindikat KBC ZAGREB traži od Ureda predsjednika Vlade koja je ujedno i naš poslodavac, te 'autor predmetne Uredbe' da ozbiljno shvati i pristupi rješavanju ovog problema u svrhu zaštite položaja, ugleda i dostojanstva ovih radnika, te da skine dugogodišnju oznaku 'VETO' s tog predmeta.

S poštovanjem,

Tanja Leontić, predsjednica