INFORMATIČKA RADNA MJESTA

izvor: NSZVO, 15. ožujak 2024.

Sukladno uputi, voditelji informatičkih službi se prevode kao informatički specijalisti na koeficijent 2,65, uz uvjet da zadovoljavaju propisane uvjete za to radno mjesto iz Uredbe (minimalno 5 godina staža i VSS), a ne na koeficijent 2,2 kako je prije neki dan protumačilo Ministarstvo rada. Time je omogućeno i drugim zaposlenicima na informatičkim radnim mjestima da ostvare primjerenije koeficijente.

Položajna radna mjesta

Također, s obzirom da su položajna i čelna radna mjesta u sustavu uređena nelogično, danas je Ministarstvo rada objavilo tumačenje kojim rješava jedan dio tih problema.

Niže prenosimo tumačenje koje je moguće pronaći i OVDJE.

Koeficijent redovitog profesora u trajnom izboru i znanstvenog savjetnika izabranog na položajno radno mjesto manjeg koeficijenta

Budući da na pojedina položajna radna mjesta u sustavu znanosti i visokog obrazovanja mogu biti izabrani redoviti profesori u trajnom izboru i znanstveni savjetnici, radi ostvarivanja načela zadržavanja povoljnijeg prava navedeni mogu zadržati koeficijent profesora u trajnom izboru odnosno znanstvenog savjetnika (4,35).
Gore navedeno odnosi se na sljedeća radna mjesta:

1. Pomoćnik ravnatelja instituta – prodekan od 100 do 500 zaposlenika 4,32
  2. Pročelnik sveučilišnog odjela –  4,32
  3. Prodekan fakulteta bez pravne osobnosti – 4,25
  4. Pomoćnik ravnatelja instituta – prodekan do 100 zaposlenika – 4,25
  5. Zamjenik pročelnika sveučilišta odjela – 4,25.

Pritom napominjemo kako će se u sustav za obračun plaće unositi položajni naziv radnog mjesta te oba koeficijenta.

Asistenti i stručni suradnici

Početkom idućeg tjedna očekujemo i dodatne upute kojima treba biti definirano:

• automatsko priznavanje dodatka za doktorat za sve asistente koji doktoriraju prije isteka ugovora, bez ikakve potrebe donošenja odluke poslodavca
  • pravo na dodatak za doktorat za sve više stručne suradnike ili stručne savjetnike neovisno o tome imaju li propisano aktima ustanove da za navedeno radno mjesto moraju imati završen doktorat ili ne.

Kolektivni ugovor za znanosti i visoko obrazovanje i pitanje posebnih uvjeta rada

Očekujemo da će Vlada RH idućeg tjedna donijeti Odluku o produljenju odredbi granskog kolektivnog ugovora i Dodatka I. koji regulira dodatke za posebne uvjete rada. Time će se ti dodaci i sva druga prava iz ugovora nastaviti primjenjivati do sklapanja novog ugovora.