LIJEČNICI - UREDBA

Od 1. ožujka 2024. stupila je na snagu nova Uredba o koeficijentima u hrvatskom zdravstvu

Evo nekoliko ključnih informacija o toj uredbi:

1. Nova raspodjela radnih mjesta: Uredba donosi potpuno novu raspodjelu radnih mjesta za liječnike. Svi liječnici u zdravstvenim ustanovama podijeljeni su u tri glavne grupe:

2. Ukinuti dodaci na liječničku odgovornost i uvjete rada: Dodaci na liječničku odgovornost i uvjete rada više nisu posebno obračunavani, ali su prethodno uračunati u hibridni koeficijent.
  3. Dodatak na znanstvenu titulu i poslijediplomski spec. studij: Ovaj dodatak će se ubuduće obračunavati kao dodatak na osnovnu plaću. Na primjer, dr. sc. ima dodatak od 15%, mr. sc. 8%, a poslijediplomski spec. studij 5%.

Kako je izračunat novi koeficijent?

Na postojeći, današnji koeficijent pribrojen je dodatak na liječničku odgovornost i dodatak za uvjete rada. Rezultat je novi koeficijent, nazvan “hibridni” koeficijent, koji je onda uvećan za određeni postotak i dobili smo novi koeficijent. Na primjer, ako je postojeći koeficijent 1.00, hibridni koeficijent može biti 1.39, a novi koeficijent 1.60.