U narednih nekoliko mjeseci država planira donijeti propis o "jednakoj plaći za jednak rad" što se pokušava još od 2013. godine

IZVOR: https://faktograf.hr/2023/01/11/do-kraja-lipnja-oko-26-tisuca-radnih-mjesta-u-drzavnim-i-javnim-sluzbama-trebalo-bi-se-izjednaciti-po-placama/

Podzakonski akti

Zakon bi, tako, trebao dati neki osnovni kostur koji bi, primjerice, uredio jedinstvenu osnovicu za sve u javnom sektoru, trebao bi ujednačiti dodatke na plaću u sustavu. Vlada je, podsjetimo, lani predložila izmjene Zakona o plaćama u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kao i Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika kako bi se njihove osnovice za izračun plaća izjednačile s osnovicom u državnim i javnim službama. Te izmjene podrazumijevale su i rast plaća dužnosnika, a Vlada je u konačnici zakonske prijedloge povukla navodeći kako će se to pitanje riješiti jedinstvenim zakonom o plaćama (12).

Osim jedinstvene osnovice, svi zaposleni u državnim i javnim službama ubuduće bi mogli biti smješteni u 16 platnih razreda sa sličnim radnim mjestima.

Kao i kod svih dosadašnjih pokušaja donošenja jedinstvenog zakona o plaćama i sada se otvara pitanje opstanka dodatka na minuli rad od 0,5 posto koji, kako se objašnjava, destimulira mlađu radnu snagu, odnosno u praksi ne osigurava provođenje načela jednake plaće za jednak rad.

No, u Vladi su svjesni da će se dogovor oko jedinstvenog zakonskog rješenja o plaćama teško postići. Tako bi taj zakon trebao pratiti niz podzakonskih akata kojima će se urediti svaki pojedini sustav.

Nedostatak vremena za donošenje kvalitetnog zakonskog rješenja tako će ponovo proizvesti cijeli niz podzakonskih akata kojima će se regulirati pitanje plaća u javnom sektoru. Pitanje je, pritom, i kako će sindikati reagirati jer bi sustav „jednake plaće za jednak rad“ mogao dovesti i do smanjenja plaća dijela zaposlenih.