autor: glavni urednik, objavljeno: 23.11.2021.

Za nepoštivanje covid-potvrda kazne od 30.000 do 50.000 kuna

U Banskim dvorima održan je redoviti sastanak vladajuće većine. Novinarima se nakon sastanka obratio ministar pravosuđa i uprave, Ivan Malenica.

“Definirali smo obvezu predočenja covid-potvrda u javnopravnim tijelima. Kroz pojam javnopravna tijela smo oubhvatili zakonodavno, izvršno i sudbeno tijelo, tijelo državne uprave, drugo državno tijelo, tijelo jedinice lokalne, pravne osobe koje imaju javne ovlasti i pravne osobe koje obavljaju javnu službu. Definirali smo i odgovorne osobe u tim tijelima”, rekao je Malenica.

“Predvidjeli smo sankcije za odgovorne osobe koje ne poštuju odredbe ovog zakona. Dakle, novčane kazne u iznosu od 30.000 do 50.000 kuna i vjerujem da ćemo nakon istupa ministra Beroša potaknuti čelnike tijela i sve odgovorne osobe u tim tijelima državne uprave da poštuju odluke stožera i poštuju odredbe zakona. Zapravo smo svi zajedno u ovoj borbi da ova pandemija što prije prođe i da bude što manje zaraženih i što manje umrlih”, kazao je Malenica.

NOVČANE SANKCIJE

Sadašnji Zakon, koji je s izmjenama na snazi od prosinca prošle godine, predvidio je kažnjavanje odgovornih osoba u pravnim osobama za kršenje svih mjera koje donosi Stožer, a iznosi se kreću od minimalno 3000 do 10.000 kuna. Sada će se među mjerama izrijekom istaknuti i COVID potvrda kao posebna sigurnosna mjera, koja će se onda i adekvatno novčano kažnjavati, kao što je to slučaj s, primjerice, nenošenjem zaštitnih maski.

Slovenija također novčano kažnjava fizičke, pravne i odgovorne osobe zbog nepoštivanja pravila PCT (preboljenje, cijepljenje, testiranje). Tako se fizička osoba može kazniti s 400 do čak 4000 eura, jednako kao i odgovorna osoba u pravnoj osobi, a pravna osoba od 4000 do čak 100.000 eura. Samostalne djelatnosti kažnjavaju se s globom od 2000 do 50.000 eura.

U Italiji se nepoštovanje obveze zelene propusnice kažnjava s iznosom između 400 i 1000 eura, a u Austriji od 500 do 3600 eura.