autor: glavni urednik, objavljeno: 05.01.2021.

OBAVIJEST ČLANOVIMA u svezi podizanja tužbi

Zagreb, 08. veljače 2021. godine

Obavijest vezana uz povrat duga zaposlenicima u javnim službama po Sporazumu iz 2009. godine prema kojem je u 2016. godini trebalo povećati osnovicu za 6%

„TUŽBENI ZAHTJEV“:

*      Isplata razlike plaće na temelju „Sporazuma o osnovici plaće u javnim službama“ od 23. studenog 2006. godine, „Dodatka Sporazuma o osnovici plaće u javnim službama“ od 13. svibnja 2009. godine, te „Izmjena i dopuna Dodatka Sporazuma o osnovici za plaće u javnim službama“ od 26. listopada 2011. godine.

Dostavljamo Vam obavijest vezanu uz povrat duga zaposlenicima u javnim službama po Sporazumu iz 2009. godine prema kojem je u 2016. godini trebalo povećati osnovicu za 6%.

Tijekom 2016. godine svima u javnim službama (zdravstvo, socijalna skrb, školstvo, kultura i sl.) plaće su isplaćivane prema osnovici od 5.108,84 kn umjesto 5.415,37 kn.

Izmjenama i dopunama Sporazuma o osnovici plaće u javnim službama iz 2011. godine, predviđeno je povećanje  osnovice kada se za to steknu ugovoreni uvjeti. Uvjeti za povećanje osnovice ispunjeni dana 27. studenog 2015. godine s obzirom na to da je Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske tog dana objavio priopćenje iz kojeg je vidljivo da je BDP u drugom tromjesečju 2015. godine zabilježio rast od 1,2%, a u trećem tromjesečju 2015. godine rast od 2,8%, u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, što znači da je dva tromjesečja za redom zabilježen prosječni godišnji rast BDP-a od 2%.Usprkos tome što je javnim službenicima već plaća za prosinac 2015. godine trebala biti obračunata primjenom osnovice od 5.415,37 kn, ista se za razdoblje od prosinca 2015. godine do prosinca 2016. godine nastavila obračunavati primjenom dotadašnje osnovice od 5.108,84 kn.

Sindikati koji djeluju u javnim službama su od 2016. do 2020. na sudovima podigli više stotina probnih tužbi. Iako je na općinskim sudovima bio manji broj  presuda protiv radnika, odnosno u korist poslodavca, nakon provedenih žalbenih postupaka,  pravomoćnim presudama županijskih sudova svi su sporovi riješeni u korist radnika.

Konačni  pravorijek  dao je  Vrhovni sud RH  18.prosinca 2020. svojom Odlukom kojom je  odbijena revizija Republike Hrvatske kao umješača u sporu.

Iz toga proizlazi da postoji pravna utemeljenost za podizanje tužbi za isplatu razlike plaće.

Nastavno na sve navedeno, molimo sve zainteresirane članove Sindikata KBC Zagreb, a koji to još nisu učinili, da se jave u naš Ured sindikata najkasnije do 23. veljače 2021.

Vrhovni sud donio odluku u korist radnika_17.12.2020.

17.12.2020.

Odbijena revizija Republike Hrvatske u postupku radi isplate razlike plaće na temelju odredbe članka III Izmjena i dopuna Dodatka Sporazumu o osnovici plaće u javnim službama

Svojom odlukom poslovni broj Revd-535/2020-2 od 22. travnja 2020. Republici Hrvatskoj kao umješaču dopušteno je podnošenje revizije protiv odluke suda drugog stupnja zbog pravnih pitanja:

1. „Je li dan početka primjene uvećane osnovice iz čl. III. u javnim službama odgođen primjenom odredbe čl. VII. st. 1. Izmjena i Dopuna Sporazuma o osnovici plaća u javnim službama od 26. listopada 2011., za tri godine, ako je realni međugodišnji tromjesečni BDP zabilježio negativni rast, obzirom da je prema podacima Državnog zavoda za statistiku takav pad evidentiran od listopada 2011. do rujna 2014., za 12. tromjesečja“?

2. “Je li ispunjenje uvjeta iz članka III. preduvjet primjene članka IV., a ispunjenje uvjeta iz članka III. i IV. preduvjet primjene članka V., i primjenjuje li se članak VII., na članak III. do V., na sve faze koje se odnose na buduća postupanja u vidu vraćanja osnovice za plaće koja su vrijedila za siječnju 2009., vraćanje pariteta (jednakosti) između plaća u javnim službama i prosječne plaće u privredi koji su bili u 2008., i dogovor o ostvarenju ciljane cijene rada i dinamici njenoga dosezanja (konvergenciji)“?

Svojom odlukom broj Rev-1111/2020-2 od 1. prosinca 2020. Vrhovni sud Republike Hrvatske odbio je reviziju Republike Hrvatske kao umješača te je odgovorio na postavljena pitanja kako slijedi:

Dan početka primjene uvećane osnovice iz čl. III u javnim službama nije odgođen primjenom Izmjena i dopuna Dodatka Sporazumu o osnovici plaće u javnim službama od 26. listopada 2011.

Prema tome, zaključak je ovog suda da odredbom čl. VII Izmjena i dopuna Dodatka Sporazumu o osnovici plaće u javnim službama, zaključenog 26. listopada 2011., nije odgođena primjena odredbe čl. III o „povratu“ osnovice, jer se odredba čl. VII odnosi na način „usklađivanja pariteta“ (jednakosti) između plaća u javnim službama i prosječne plaće u privredi.

Detaljnije na poveznici:

VSRH Rev 1111/2020