Pregovori Vlade i Sindikata javnih i državnih službi oko sklapanja Dodatka TKU

Zagreb, 10. studenoga 2020.

Iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike stigao je poziv na drugi sastanak pregovaračkih odbora Vlade Republike Hrvatske i sindikata državnih i javnih službi za pregovore o sklapanju dodatka Kolektivnom ugovoru za državne službenike i namještenike, te dodatka Temeljnom kolektivnom ugovoru za službenike i namještenike u javnim službama.

Kako se najavljuje, Vlada će na tome sastanku predstaviti svoje prijedloge dodataka.

Sastanak će se održati u petak, 13. studenoga 2020. godine, s početkom u 13,00 sati, u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Podsjećamo da je u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike  28. listopada 2020. održan prvi sastanak reprezentativnih sindikata koji predstavljaju zaposlene u javnim i državnim službama i predstavnika Vlade o sklapanju dodatka Temeljnom kolektivnom ugovoru za službenike i namještenike u javnim službama i Dodatka Kolektivnom ugovoru za službenike i namještenike u državnim službama.

Vlada je predložila da se odgodi planirano povećanje osnovice plaća za 01. siječnja 2021. i da se raspravlja o visini božićnice kao jednog od materijalnih prava.

Svi sindikati su jednoglasno odbili prijedlog Vlade, jer smatraju njihov prijedlog neprihvatljiv posebice sada u okolnostima s nikad gorom epidemiološkom situacijom, gdje treba  razmišljati kako ljudima zahvaliti za ono što rade.

Vlada je ponudila protokol, sindikati su odbili, jer do sada su pregovarali bez protokola.

Drugo, Vlada je predložila da sindikati razmotre odgodu povećanja osnovice koja je dogovorena za 1. siječnja 2021., godine i da se raspravlja o visini božićnice kao jednog od materijalnih prava.

Svi sindikati javnih i državnih službi složni su u tome da je nova odgoda povećanja osnovice neprihvatljiva, jer su poznati uvjeti kad su projekcije proračuna bile puno lošije nego sada i kada su bili primorani prihvatiti odgodu povećanja osnovice za 1. siječnja 2021.