IZVOR: Jutarnji list

Prema podacima Komore medicinskih sestara i tehničara u Hrvatskoj su nostrificirane diplome 13 diplomantica tog srpskog fakulteta koje su položile i razlikovne ispite prije nego li su dobile status pristupnica u Hrvatskoj i licence za rad i to još 2015. godine, saznajemo od predsjednika HKMS-a Marija Gazića.

On naglašava da se zasad ne zna ima li među njima onih kojima je kragujevački fakultet poništio inicijalnu diplomu. "Poslali smo Sveučilištu u Kragujevcu upit s popisom 13 imena osoba kojima su diplome nostrificirane u Hrvatskoj da vidimo ima li među njima i onih koje su izgubile inicijalne diplome na kragujevačkom studiju. U slučaju da se to utvrdi za određenu osobu, sastat će se povjerenstvo za staleška pitanja koje onda predlaže vijeću komore da im se oduzme licenca za rad sestrinskog prvostupništva. No, valja reći da sve one imaju i završene srednje medicinske škole za što su već prije imale licence. Naime, odradile su nakon završene škole pripravnički staž i položile stručni ispit.

Pokaže li se da nekoj od njih treba oduzeti licencu prvostupništva, obavijestit ćemo njihova poslodavca, a moramo obavijestiti i policiju", objašnjava Gazić eventualne buduće korake. Inače, prema nekim informacijama iz Srbije, navodno su svi kojima su diplome poništene već obaviješteni da im je taj dokument nevažeći. Naime, postoji mogućnost da netko ima diplomu iz Kragujevca, ali je nikad nije nostrificirao, što znači da ni ne radi kao prvostupnik sestrinstva.