autor: glavni urednik, objavljeno: 25.05.2022.

Ovo će biti teška godina s puno neizvjesnosti u poslovanju zbog puno nepoznanica u rashodima

U najvećoj hrvatskoj bolnici, KBC-u Zagreb, troškovi su od siječnja do kraja travnja veći 6,5 posto ili 71 milijun kuna u usporedbi s istim razdobljem lani, odnosno povećani su s 1,099 milijardi na 1,171 milijardu kuna.

- Nama su troškovi energije veći 25 posto jer se kod nas ne troši puno plina, a hrana je skuplja 12 posto, ili 382 tisuće kuna, te lijekovi 11 posto, odnosno 51 milijun kuna više. Ne možemo prognozirati što će se događati, ali evidentno je da se troškovi povećavaju, a da mi moramo raditi svoj posao - liječiti pacijente - kaže dr. Ante Ćorušić, ravnatelj KBC-a Zagreb.

Od 2020. zdravstvo zaposlilo 3000 ljudi

Da će zdravstvo biti u problemima i ove godine, smatra i dr. Dražen Jurković, direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu. Naglašava da je lani u tom sustavu potrošeno oko 35 milijardi kuna, ali da taj iznos u ovoj neće biti dostatan.

- Nužno je promijeniti način financiranja bolnica jer stalne sanacije nisu dobar izbor. Treba podignuti limite bolnica, država treba platiti sve svoje obveze po drugim zakonima za one koji, primjerice, ne plaćaju doprinose, i to u punom iznosu od oko 4,5 milijuna kuna, a onda i obvezati ravnatelje na stabilno poslovanje.

U suprotnom, što zbog povećanja cijena lijekova, energije i hrane, što zbog činjenice da je u protekle dvije godine u zdravstvu povećan broj zaposlenih za oko tri tisuće, što godišnje košta dodatnih 400 milijuna kuna, problem s gubicima neće biti riješen - ističe.