autor: glavni urednik, objavljeno: 25.02.2020.

HZZO priznaje prava temeljem profesionalne bolesti, ako se radi o zaraznoj bolesti_18.03.2020.

18.03.2020.

Važna vijest iz HZZO vezana za aktualnu epidemiološku situaciju uzrokovanju COVID-19 virusom te za izvanredne okolnosti uzrokovane pojavom koronavirusne bolesti.

U skladu sa Zakonom o listi profesionalnih bolesti profesionalnim bolestima smatraju se zarazne bolesti uzrokovane ekspozicijom na radu u djelatnostima gdje je dokazan povećan rizik zaraze. Novim Pravilnikom o izmjenama Pravilnika o pravima uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja u slučaju ozljede na radu i profesionalne bolesti predviđena je mogućnost ostvarivanja prava temeljem priznate profesionalne bolesti, ako se radi o zaraznoj bolesti, od datuma nastanka zarazne bolesti.

To ne znači da će svi zaposleni osiguranici HZZO-a, koji su oboljeli od koronavirusa, imati pravo na priznavanje profesionalne bolesti, odnosno na isplatu pune naknade plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad.

U skladu s rečenim Pravilnikom priznavanje profesionalne bolesti u nadležnosti je Službe za medicinu rada Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, koja svaki pojedini slučaj vještači u skladu s pravilima struke ovisno o medicinskoj dokumentaciji i o profesionalnoj ekspoziciji.

HZZO odgovor i uputa_12.03.2020.

Novi koronavirus (SARS-CoV-2) i bolest koju uzrokuje (COVID-19)

Infektivna klinika "dr. Fran Mihaljević"

Zagreb, 24.2.2020.

Brojevi telefona za informacije o novom koronavirusu

Ukoliko ste bili u bliskom kontaktu s potvrđenim slučajem COVID-19 bolesti, imate povišenu tjelesnu temperaturu i simptome od strane gornjeg dišnog sustava (nagli početak barem jednog od sljedećih simptoma: kašalj, grlobolja, kratak dah), možete nas za daljnje informacije kontaktirati na brojeve telefona:

091/4012-784
091/4012-790

Ukoliko ste putovali u zahvaćeno područje (u ovom trenutku zahvaćenim područjem smatramo Kinu, Južnu Koreju te Lombardiju i Veneto u Italiji) i nemate simptome bolesti, molimo da informacije koje vas zanimaju zatražite od nadležnih dežurnih epidemiologa.

Brojeve telefona možete naći na stranici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo: www.hzjz.hr

Zagreb, 21. veljače 2020.

Novi korak u prevenciji korona virusa - Odlukom ministra zdravstva osnovana je posebna karantena u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”

Ministar zdravstva Vili Beroš donio je odluku o osnivanju karantene kao preventivne sigurnosne mjere za zaštitu građana od potencijalne ugroze korona virusom, na prijedlog Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.  U karanteni koja je osnovana u Klinici za infektivne bolesti “Dr Fran Mihaljević “ boravit će osobe za koje se utvrdi ili postoji sumnja da su bile u doticaju s oboljelim osobama ili osobama za koje ima naznaka da su zaražene korona virusom prilikom boravka u sredinama koje se smatraju izvorištima zaraze. Trajanje karantene trajat će sukladno zdravstvenim procjenama. Ova odluka stupila je na snagu danas.

“Do danas, na sreću, u Hrvatskoj nema zaraženih i oboljelih osoba od korona virusa. Međutim, ne želimo ništa prepuštati slučaju u zaštiti hrvatskih građana od ove ugroze. Iskustvo iz susjedne Italije i nekih drugih sredina traži od nas da “pušemo i na hladno”, pa sam stoga odlučio, uz sve do sada poduzeto, osnovati karantenu kao još jednu dodatnu preventivnu mjeru,” - izjavio je ministar Vili Beroš.

VAŽNE INFO I ODLUKE

VEZANE VIJESTI

COVID -19

Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo na svojim mrežnim stranicama redovno objavljuju aktualne podatke o broju oboljelih i savjete vezane uz sigurnost i zaštitu stanovništva.

Hrvatska Vlada na svojim stranicama donosi informacije vezane uz korona virus, a Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske svakodnevno održava sjednice u 9 sati te u 16 sati, nakon kojih se izdaju priopćenja za javnost i objavljuju na stranicama Ravnateljstva civilne zaštite.

U nastavku možete pronaći korisne linkove na informacije vezane uz postupanja s obzirom na proglašenu epidemiju.

Ministarstvo unutarnjih poslova - Ravnateljstvo civilne zaštite

Hrvatski zavod za javno zdravstvo- najnoviji podaci

Hrvatski zavod za javno zdravstvo - preporuke

Hrvatski zavod za javno zdravstvo - služba za medicinu rada - UPUTA za poslodavce i radnike

Vlada RH - Situacija u vezi s epidemijom novog koronavirusa COVID-19

Ministar zdravstva donio je odluku o mjerama mobilizacije, organizacije i rasporeda rada i radnog vremena, promjene mjesta i uvjeta rada zdravstvenih ustanova i njihovih radnika i privatnih zdravstvenih radnika u mreži javne zdravstvene službe te korištenja medicinsko-tehničke opreme i ostalih sredstava.

Odluka MIZ-a o mjerama mobilizicije, organizacije i raporeda rada i radnog vremena

Ministarstvo rada i mirovinskog sustava izdalo je na svojim stranicama mišljenje u vezi određivanja mjesta i načina obavljanja rada radnika u slučaju izvanrednog stanja.

Određivanje mjesta i načina obavljanja rada radnika u slučaju izvanrednog stanja

Hrvatski crveni križ - pranje ruku-plakat

Plakat za javne prostore

Brojevi telefona Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za građane na temu korona virusa su

091 468 30 32

099 468 30 01

Dostupni su za svaki radni dan od 8 do 22 sata te subotom i nedjeljom od 8 do 14 sati.

U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) od danas s radom počinje novi pozivni centar na kojem građani mogu dobiti informacije o koronavirusu, a broj je 113.

Građanima će, pozivom na taj broj, od 7 do 22 sata svaki dan na upite odgovarati epidemiolozi i drugi stručnjaci.