autor: glavni urednik, objavljeno: 23.05.2023.

USTAVNI SUD RH: PRIOPĆENJE ZA JAVNOST

Izvor: HRT

23. svibanj 2023.

Ustavni sud ukinuo je odredbu Zakona o radu kojom je propisano da se pojedina materijalna prava iz tog Zakona mogu kolektivnim ugovorom ugovoriti u većem opsegu za članove sindikata koji su pregovarali o kolektivnom ugovoru.

Ustavni sud navedenu odredbu ocijenio je, između ostalog, diskriminatornom u odnosu na nečlanove sindikata, odnosno članove nereprezentativnih sindikata, a time i protivnom Ustavu.

Protiv navedene odluke glasovali su sutkinja Ingrid Antičević Marinović i sudac Andrej Abramović.

Nakon što protekne rok propisan Poslovnikom Ustavnog suda Republike Hrvatske za izradu izdvojenih mišljenja sudaca, ta će Odluka zajedno s izdvojenim mišljenjima biti dostupna javnosti putem internetske stranice Ustavnog suda.

VEZANE VIJESTI

HRT: Ustavni sud ukinuo odredbu o boljim uvjetima članova sindikata

USUD.HR: Priopćenje za javnost sa sjednice Ustavnog suda RH od 23. svibnja 2023.