autor: glavni urednik, objavljeno: 17.09.2021.

Radnici u bolnici bez covid potvrde koji odbiju test neće moći dobiti otkaz_18.09.2021.

link  na vijest ...

Sve osobe koje rade unutar kruga zdravstvene ustanove, neovisno o tome jesu li zaposlenici same ustanove ili rade za druge poslodavce u pripadajućem kiosku, pekari ili frizerskom salonu, od 1. listopada na posao će moći isključivo uz digitalnu covid-potvrdu, neslužbeno doznaje Jutarnji list. I za studente koji u sklopu fakulteta dolaze u bolnicu vrijedit će pravilo obavezne covid-potvrde.

Kako doznajemo u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, oni moraju poštivati pravila kuće u koju odlaze, isto kao i liječnici profesori koji imaju kumulativan radni odnos u bolnici i na fakultetu: na predavanja će moći bez potvrde, ali na radno mjesto u bolnici ne.

Pravnici Ministarstva zdravstva u ovom trenutku bruse dokument sa svim popisanim pravilima koji će vrijediti za zaposlene u zdravstvu, a najveći je izazov, saznajemo, definiranje pravila za postupanje u slučaju da zaposlenik bez covid-potvrde odbije testiranje. Zasad je, kažu nam, samo jedno sigurno: otkaz ni u kojem slučaju neće biti opcija. Dokument bi trebao biti gotov početkom tjedna.

Kako je jučer kazao šef Nacionalnog stožera Davor Božinović, postoji mogućnost da covid-potvrde od 1. listopada budu obavezne i za zaposlene u socijalnoj skrbi, pod istim pravilima kao i za zdravstvo.

- Hoće li doći do daljnje upotrebe, ovisit će o procjeni i epidemiološkoj situaciji - kazao je Božinović, koji je ovom izjavom ostavio otvorenu mogućnost širenja primjene covid digitalne potvrde.

Vili Beroš, ministar zdravstva, uvođenje potvrde pojašnjava riječima da je to zaštita sigurnosti zdravstvenog sustava, te da za to nema alternative.

Period evaluacije

- Ne mogu decidirano reći koliko će trajati besplatno testiranje zaposlenika u zdravstvu. Odredili smo jedan period za evaluaciju, treba vidjeti koliko ljudi i dalje odbija cijepljenje, pa i testiranje. Svi u zdravstvenom sustavu mogu svojim ponašanjem ugroziti druge, to se ne smije događati. Stopa cijepljenih raste i o njoj će ovisiti koliko će ta evaluacija trajati. Ne mogu reći ni troškove - zaključio je Beroš.