08. prosinac 2023.
izvor: INDEX.hr
U HRVATSKOM zdravstvu još uvijek nedostaje oko 4000 medicinskih sestara i tehničara, istaknuto je na obilježavanju 20. godišnjice Hrvatske komore medicinskih sestara, gdje je najavljeno i pokretanje specijalističkog usavršavanja onkoloških sestara i sestrinskih savjetovališta.
"Povećanje upisnih kvota i povećanje koeficijenata glavni su preduvjet za rješavanje problema nedostatka medicinskih sestara", poručio je na obilježavanju Mario Gazić, predsjednik Komore, koja broji oko 40.000 članova.
Kao goruće probleme hrvatskog sestrinstva izdvojio je one u organizaciji posla, teške uvjete rada, potplaćenost i sve češću izloženost verbalnom i fizičkom zlostavljanju.
Najavio je pripremu EU projekta za edukaciju medicinskih sestara u vrijednosti od milijun eura.
"Ubrzo očekujemo i donošenje pravilnika koji će omogućiti pokretanje petnaestak specijalizacija za medicinske sestre i tehničare što će biti značajan korak u konkretnoj primjeni prakse task shiftinga u zdravstvu", istaknuo je Gazić.
Ministar zdravstva Vili Beroš najavio je da nakon nedavnog pokretanja specijalizacija iz hitne medicine uskoro kreće i pokretanje specijalizacija onkoloških medicinskih sestara i tehničara, kao i sestrinskih savjetovališta za kronične i druge bolesti.
Sestrinska savjetovališta za kronične i druge bolesti u sklopu primarne zdravstvene zaštite vodit će, po njegovim riječima, visoko obrazovane medicinske sestre i tehničari te će biti na raspolaganju svim građanima i pacijentima.
Ministarstvo će financijski participirati u tom usavršavanju i za ostale programe, istaknuo je Beroš, koji ističe da će se zalagati za povećanje koeficijenata i daljnje povećanje upisnih kvota.
U Hrvatskoj radi oko 2000 medicinskih sestara koje su završile fakultete i postale magistre sestrinstva, no ta im titula do danas nije priznata u sustavu zdravstva, pa je priznavanje visokoškolskih kvalifikacija jedan od zahtjeva koji su sestre u petak uputile ministru zdravstva, uoči Međunarodnog dana sestrinstva 12. svibnja, koji će obilježiti nizom događanja...
Nedopustivo je da država štedi na medicinskim sestrama! Koeficijenti za plaće medicinskih sestara su jako loši. Uvjeti za rad sestara u Hrvatskoj su zaista teški ...
Medicinske sestre s visokim obrazovanjem i dalje dobivaju plaću kao prvostupnice, a muči ih i zabrana zapošljavanja...
Medicinske sestre često rade bez potrebnog odmora, a iako su odgovorne za ljudske živote, u prosjeku su plaćene samo pet tisuća kuna.
pročitaj više ...
Za novog predsjednika Hrvatske komore medicinskih sestara (HKMS) u srijedu je izabran Mario Gazić koji je dosad bio predsjednik Vijeća Komore, izvijestili su iz HKMS-a.
IZ HRVATSKE komore medicinskih sestara (HKMS) danas su ustvrdili da je vlada odbijanjem povećanja plaća izigrala zaposlenike u sustavu zdravstva te izvijestili da podržavaju sindikat u pregovorima s vladom o povećanju plaća i stvaranju boljih uvjeta rada.
Sindikat Kliničkog bolničkog centra Zagreb je nezavisna, samostalna, dobrovoljna i interesna udruga radnika sa svojstvom pravne osobe koja djeluje na području Republike Hrvatske, a koja osigurava, štiti i promiče prava radnika primarno zaposlenih u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, te u ustanovama i drugim organizacijskim oblicima u zdravstvu, djelatnosti zdravstvenog osiguranja, djelatnosti mirovinskog sustava, djelatnosti socijalne skrbi i drugim srodnim djelatnostima zdravstvenog sustava i sustava socijalne skrbi, zasnovana na načelu demokratskog zastupanja i demokratskog očitovanja volje članova.
Predrag: 098 641 327 Sanja: 091 586 44 24 |