autor: NET.hr, objavljeno: 31.03.2019.



(Net.hr) Pučka pravobraniteljica Lora Vidović predala je Hrvatskom saboru izvješće za prošlu godinu u kojem se kao najveći izazovi s kojima se Hrvatska suočila u 2018. navodi diskriminacija temeljem nacionalne pripadnosti, dobi ili imovinskog stanja, te porast stope rizika od siromaštva, osobito za osobe starije životne dobi, a kao kontinuirano obilježje društva i dalje se izdvaja snažno nepovjerenje građana u institucije, ali i nastavak problema iseljavanja.


pročitaj više ...


IZVJEŠĆE za 2018....


Izvješće pučke pravobraniteljice za 2018. godinu

Godišnje izvješće pučke pravobraniteljice Hrvatskom saboru ključni je mehanizam u radu ove institucije, a sadrži analizu i ocjenu stanja zaštite prava i sloboda u Republici Hrvatskoj, 209 preporuka za otklanjanje sustavnih nedostataka i nepravilnosti, kao i ocjenu o mjeri u kojoj su nadležna tijela uvažavala i primjenjivala preporuke iz ranijih izvješća.

Hrvatska se i tijekom 2018. nastavila suočavati s iseljavanjem, a građani kao najčešće razloge navode neorganiziranu i loše vođenu državu, korupciju i zapošljavanje podobnih, osjećaj beznađa i besperspektivnost. Istovremeno, očit je nedostatak dugoročnog promišljanja, mnogi strateški dokumenti se ne donose ili nemaju kontinuitet, i česte su izmjene propisa.

Usprkos rastu BDP-a, porasla je i stopa rizika od siromaštva, osobito za osobe starije životne dobi. Nejednakosti u regionalnom razvoju najvidljivije su u dostupnosti usluga u ruralnim područjima ili na otocima, a nedostatak timova zdravstvene zaštite, duge liste čekanja, nezadovoljavajuće opremljeni prostori, manjak zdravstvenog osoblja, neki su od razloga pritužbi građana o nemogućnosti ostvarenja prava na zdravlje. Izražavaju i nezadovoljstvo kvalitetom sudskih odluka, osjećaju se nejednaki pred zakonom te smatraju kako sudska vlast nije neovisna od izvršne. Zabilježili smo i značajan porast pritužbi branitelja, unatoč početku primjene novog Zakona o hrvatskim braniteljima, koji je trebao riješiti njihove nagomilane probleme. Pritužbama u području radnih i službeničkih odnosa ukazuju i na nepravilnosti pri zapošljavanju, sklapanju ugovora o radu na određeno, nezakonit i neplaćeni prekovremeni rad, nedopuštene otkaze i drugo. Područje rada i zapošljavanja najzastupljenije je među pritužbama na diskriminaciju, a kao i ranijih godina, najčešća diskriminacijska osnova je etnička pripadnost odnosno nacionalno podrijetlo, pri čemu se osobito izdvajaju pripadnici romske i srpske nacionalne manjine te migranti.

Tijekom 2018. pokrenuti su brojni sudski postupci protiv novinara i medija, što utječe na stupanj ostvarivanja medijskih sloboda, a netrpeljivost prema različitim skupinama i mišljenjima i dalje je snažno prisutna u javnom prostoru. Učestale su i pojave negiranja zločinačkog karaktera NDH, a neki i dalje pogrešno pokušavaju opravdavati pozdrav „Za dom spremni“ pozitivnim konotacijama obrane u Domovinskom ratu, iako je on i tada bio u suprotnosti s Ustavom.

U sklopu djelovanja Nacionalnog preventivnog mehanizma, unatoč određenim poboljšanjima, nisu se dogodile značajnije sustavne promjene. I dalje pristižu i pritužbe migranata i udruga koje upućuju na otežani pristup međunarodnoj zaštiti i nasilje policije nad migrantima u iregularnom prelasku granice, uz izostanak učinkovite istrage tih navoda, a nezakonito je i neprihvatljivo što MUP pučkoj pravobraniteljici uskraćuje neposredni pristup podatcima o postupanju prema iregularnim migrantima u svome informacijskom sustavu.

U 2018. godini nastavljena je bolja provedba preporuka pučke pravobraniteljice iz ranijih izvješća, što pokazuje koliko je njihovoj provedbi te suradnji s nadležnim tijelima važna potpora Hrvatskog sabora. Upravo je dobra suradnja između nadležnih tijela na državnoj, regionalnoj i lokalnoj razini, udruga civilnog društva, neovisnih tijela poput pravobraniteljice, stručnjaka, međunarodnih organizacija i mnogih drugih, iznimno važna i predstavlja najbolji način za iznalaženje boljih rješenja za bolju zaštitu ljudskih prava i suzbijanje diskriminacije, a time i bolji život građana.

SUZBIJANJE DISKRIMINACIJE



Riječ diskriminacija često se spominje u svakodnevnom govoru, kada smatramo da nam je nanesena nepravda. No, točno je reći da je netko diskriminiran ako je stavljen u nepovoljniji položaj zbog jedne ili više osobnih karakteristika. Do diskriminacije vrlo često dovode predrasude, a ona može obuhvaćati neprijateljsko ponašanje, isključivanje i segregaciju, ponekad čak i otvoreno nasilje. Bilo kakav oblik diskriminacije zabranjen je zakonom, a ona tko je počini u Hrvatskoj, može biti kažnjen kaznom i do 350 tisuća kuna.

 Središnje tijelo za suzbijanje diskriminacije u Hrvatskoj je pučka pravobraniteljica. Ona ispituje pojedinačne prijave te može davati mišljenja, preporuke, prijedloge i upozorenja za njezino uklanjanje i sprečavanje. Također, pruža informacije o pravima i obvezama te mogućnostima sudske i druge zaštite, može provoditi postupak mirenja i podnositi kaznene prijave nadležnom državnom odvjetništvu.

Svatko tko misli da je diskriminiran može predati pritužbu pučkoj pravobraniteljici. Prije predaje pritužbe, sve informacije o ovom problemu možete dobiti na našoj antidiskriminacijskoj liniji 01/4851-854, svaki radni dan od 9 do 13 sati.


više na ...

Mreža antidiskriminacijskih kontakt točaka


Mreža antidiskriminacijskih kontakt točaka

S ciljem snaženja borbe protiv diskriminacije na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini, pučka pravobraniteljica okupila je 11 organizacija civilnog društva u Mrežu antidiskriminacijskih kontakt točaka. Organizacije su odabrane 2018. godine, nakon javnog poziva.

Naime, od stupanja na snagu Zakona o suzbijanju diskriminacije 2009., surađujemo s nizom organizacija civilnoga društva pri izradi godišnjih izvješća, kako je ovim Zakonom i predviđeno. Intenzivnija suradnja uspostavljena je 2012. s pet organizacija, koje su funkcionirale kao regionalne antidiskriminacijske kontakt točke. Suradnja je sada dodatno proširena te je uspostavljena šira Mreža koja će služiti i razmjeni informacija te planiranju zajedničkih inicijativa usmjerenih na borbu protiv nejednakosti, ali i promicanje jednakog postupanja.


Mrežu antidiskriminacijskih kontakt točaka čine:


B.a.B.e

Centar za građanske inicijative Poreč

Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek

Centar za mirovne studije

Festival suvremenog židovskog filma Zagreb

Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter iz Rijeke

Informativno pravni centar iz Slavonskog Broda

Projekt građanskih prava Sisak

SOS Rijeka – Centar za nenasilje i ljudska prava

Srpsko narodno vijeće - Nacionalna koordinacija vijeća srpske nacionalne manjine u RH


više na ...


MOBBING




Udruga mobbing

je nestranačka i neprofitna organizacija koja provodi edukaciju, istraživanja i zagovaranje. Udruga se zalaže za društvo temeljeno na vrijednostima demokracije, tolerancije, pluralizma, zaštite ljudskih prava te teži pravnoj državi, razvijenom civilnom društvu, političkoj kulturi i društvu znanja.


više na ...

Kazalište Kerempuh

slika

04.12.2024. 

Kazalište Kerempuh je za članove Sindikata KBC Zagreb putem Matice hrvatskih sindikata osigurao povoljniju kupnju ulaznica po cijeni od 10,00 eura (regularna cijena je 13,00 eura) za sve predstave u njihovoj produkciji u sezoni 2024/2025. uz predočenje sindikalne članske iskaznice ili potvrde o članstvu u Sindikatu KBC Zagreb koji je udružen u Maticu hrvatskih sindikata.

Popust se ostvaruje osobnim dolaskom, a po jednoj je izvedbi moguće kupiti 2 ulaznice po povlaštenoj cijeni.

Raspored predstava pogledajte ovdje.


LETAK: Sindikat KBC Zagreb i MultiSport kartica

slika





SINDIKAT KBC ZAGREB zastupa sve profile radnika na području RH


Sindikat Kliničkog bolničkog centra Zagreb je nezavisna, samostalna, dobrovoljna i interesna udruga radnika sa svojstvom pravne osobe koja djeluje na području Republike Hrvatske, a koja osigurava, štiti i promiče prava radnika primarno zaposlenih u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, te u ustanovama i drugim organizacijskim oblicima u zdravstvu, djelatnosti zdravstvenog osiguranja, djelatnosti mirovinskog sustava, djelatnosti socijalne skrbi i drugim srodnim djelatnostima zdravstvenog sustava i sustava socijalne skrbi, zasnovana na načelu demokratskog zastupanja i demokratskog očitovanja volje članova. 


slika


slika


POVOLJNOSTI putem članstva u Matici hrvatskih sindikata

KULTURA

slika

KONTAKT

nakon oglašavanja putem LETKA :

 Predrag:   098  641 327 

 Sanja:       091 586 44 24 


KONTAKT PODACI