PRVI put u povijesti KBC-a Sestre milosrdnice jučer se dogodilo da im nije došao dovoljan broj medicinskih sestara na razgovor za posao, no to nije jedini problem koji imaju zbog iseljavanja i odlazaka ljudi na sezonski rad. Veći problem stvara im nedostatak nemedicinskog, odnosno tehničkog osoblja kao što su čistačice.
Adriatic servis je u postupku javne nabave dobila posao čišćenja prostorija državnih tijela u 18 grupa. Među njima su i prostorije poput poreznih ispostava, ureda Ministarstva unutarnjih poslova i bolnica.
Prosječna plaća je oko 1000 eura, ali stranci trebaju biti spremni na manju plaću pa i minimalac koji je preko 650 eura...
Radim u jednoj od najvećih škola u Hrvatskoj više od deset godina. Zaposlena sam kao spremačica. Prije deset godina spremačica je dnevno imala 400 kvadratnih metara za čišćenje, a zatim se ta kvadratura povećala na 600 četvornih metara.
Do kakvih je sve apsurdnih situacija dovela zabrana zapošljavanja svjedoče i iskustva djelatnika koji su se obratili sindikatu. Tako, na primjer, dok se u nekim školama obrazovna reforma zahuktava, u drugima, osobito područnim školama (koje resorno ministarstvo uskoro namjerava opremiti hibridnim računalima) mnogi se učenici još griju na kruta goriva.
Spremačice i domari moraju rano ujutro ložiti vatru kako bi se prostorije zagrijale, a u jednoj područnoj školi, prepričavaju u sindikatu, nakon što je spremačica dala otkaz svi su poslovi, uključujući i podjelu hrane učenicima, pali na domara.
U jednoj školi u Krapinsko-zagorskoj županiji domar učiteljicu razvozi u područnu školu vlastitim automobilom, a učiteljica djeci u toj školi dijeli hranu. Kuharicama u mnogim školama zbog programa zdrave prehrane i produženog boravka povećao se obim posla – a nikakvu dodatnu pomoć nisu dobile.
Padaju s nogu od umora, a sve za tri tisuće kuna: 'Oboljela sam, mnoge kolegice su završile na operacijama. Odgovorni, pošaljite svoje supruge i kćeri da dođu ovo raditi!'
'U hotelima imaju oko 4 tisuće kuna i masovno daju otkaze. Idu raditi za privatnike, oni im daju i 10 tisuća kuna...'
Iako koriste istu metlu, usisavač, krpu, perušku, deterdžente, imaju isti koeficijent za plaću, istu osnovicu i isti broj godina staža, istu razinu obrazovanja, čistačice u javnim službama, ovisno o tome gdje rade, imaju različite plaće.
Cilj je najprije maksimalno iskoristiti domaću radnu snagu, prekvalifikacije i druge mjere. Kad se to iscrpi, posegnut će za stranim radnicima...
Usred teške financijske krize u zdravstvu i sindikalne borbe protiv najma privatnih usluga čišćenja bolnica, KBC Zagreb unajmio je usluge čišćenja privatne tvrtke “Adria grupa” za milijun i pol kuna za godinu dana, a postojeće bolničke spremačice već su u utorak premještene na druge odjele, iako im prethodno nisu izmijenjeni ugovori o radu, niti je odluku odobrilo Radničko vijeće i sindikati koji smatraju da je broj bolničkih spremačica na odjelima dovoljan.
KBC Zagreb od 2003. godine za usluge pranja i najma rublja godišnje troši 11,6 milijuna kuna, za čišćenje prostora na Rebru 6,5 milijuna, na računalne usluge potroši 3,1 milijun, a na zaštitarsku službu oko pola milijuna kuna...
Iako mnogi čišćenje ne smatraju zdravstvenom djelatnošću, ima i onih koji kažu da je ono toliko važno za poslovanje da spada u osnovnu djelatnost bolnice.
Inače, prema nedavnom istraživanju na nacionalnoj razini, danas u prosjeku svaka druga bolnica u zemlji za pomoćne usluge poput pranja rublja, čišćenja, zaštitarske službe i informatičke podrške angažira privatne tvrtke. Outsourcing je u posljednjih desetak godina u bolnice ušao na mala vrata, s tim da su bolničke kuhinje mjesto u koje ni jedna bolnička uprava nije dirnula.
Sanacijski upravitelj Rebra Zlatko Giljević tvrdi da je kvaliteta čišćenja ista, a privatne ga tvrtke obavljaju za upola manje novca.
Zastupnik SDP-a i predsjednik saborskog Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Gordan Maras u srijedu je zajedno s predsjednicom Sindikata hrvatskih učitelja Sanjom Šprem upozorio na problem nedostatka pomoćno-tehničkog osoblja u osnovnoškolskim ustanovama
Ako je logika angažiranja vanjskih pružatelja usluga ili privatnih servisa za čišćenje imala smisla u uvjetima kada su se u postupcima javne nabave privatnici nadmetali nižim cijenama, iako je i onda svakome tko je to želio vidjeti bilo jasno da ekonomska logika povjeravanja poslova koje namještenici obavljaju za tadašnjih 2.500 do 2.700,00 kuna plaće ne postoji, danas kada su ponude rijetke i višestruko veće u odnosu na procijenjenu vrijednost nabave, ustrajnost Vlade da te poslove i dalje obavljaju privatnici postala je iracionalna.
Sindikat Kliničkog bolničkog centra Zagreb je nezavisna, samostalna, dobrovoljna i interesna udruga radnika sa svojstvom pravne osobe koja djeluje na području Republike Hrvatske, a koja osigurava, štiti i promiče prava radnika primarno zaposlenih u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, te u ustanovama i drugim organizacijskim oblicima u zdravstvu, djelatnosti zdravstvenog osiguranja, djelatnosti mirovinskog sustava, djelatnosti socijalne skrbi i drugim srodnim djelatnostima zdravstvenog sustava i sustava socijalne skrbi, zasnovana na načelu demokratskog zastupanja i demokratskog očitovanja volje članova.
Predrag: 098 641 327 Sanja: 091 586 44 24 |