autor: glavni urednik, objavljeno: 08.03.2019.

Zdravstvu prijeti kolaps zbog nedostatka medicinskog osoblja


Prekovremeni, male plaće, nepriznavanje stručne spreme samo su dio problema s kojima se medicinske sestre i tehničari godinama bore. U Hrvatskoj ih nedostaje oko 12 tisuća, zbog čega postojeći moraju puno više raditi.

O čemu se razgovaralo prije godinu dana ?

Predstavnici ministarstava, kao i sustava obrazovanja, prisustvovali su sjednici, kako bi pokušali otkloniti razloge nezadovoljstva medicinskih sestara, smanjiti njihov odlazak iz zemlje i poduzeti korake prema unapređenju njihovog položaja. Predstavnici Ministarstva zdravstva, Ministarstva znanosti i obrazovanja i Ministarstva rada i socijalne skrbi s Komorom medicinskih sestara i zdravstvenim veleučilištima, te Fakultetom zdravstvenih studija.


Slava Šepac, predsjednica Hrvatske komore medicinskih sestara objasnila je probleme u struci: "Duljina školovanja, vrijeme ulaska u sustav rada, vrijeme nastavljanja više razine obrazovanja, nepostojanje jasnog vertikalnog obrazovanja, zbrka u nadležnosti i odgovornosti u sustavu rada, te činjenica da se gubi medicinska sestra srednje stručne spreme u smislu izvrsnih tehničara i provoditelja intervencija, a koji su neophodni u sustavu."

Na sjednici je istaknuto da Medicinske sestre i medicinski tehničari čine najbrojniju profesionalnu skupinu u zdravstvenom sustavu, gotovo polovicu od ukupno zaposlenih zdravstvenih radnika, ukupno 44,4 posto.

Prema statističkim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u zdravstvenim ustanovama zaposleno je ukupno 30.413 medicinskih sestara, od kojih je 23.859 sa srednjom stručnom spremom, 6.289 je prvostupnica sestrinstva, te 265 visoko obrazovanih medicinskih sestara. Prema podacima Registra Hrvatske komore medicinskih sestara, Komora u ovom trenutku broji 38.642 članica i članova.

Prema nekim procjenama u Hrvatskoj nedostaje od 8.000 do 12.000 medicinskih sestara, a prema podacima Komore medicinskih sestara do 31. 12. 2017. status mirovanja članstva zbog odlaska na rad u inozemstvo zatražilo je 926 medicinskih sestara.

Istodobno, na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje 31. siječnja bile su nezaposlene 1.032 medicinske sestre (sa srednjom stručnom spremom 593 medicinske sestre, 72 stomatološke sestre, 221 viša medicinska sestra, 128 primalja i 18 viših primalja).

Predsjednica Glavnog vijeća Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara Anica Prašnja navela je da su najveći problemi u neprihvatljivim uvjetima rada, zabrana zapošljavanja, nepoštivanja odredbi Zakona o sestrinstvu, otvaranje dnevnih bolnica s nedostatnim brojem osoblja, neusklađena sistematizacija radnih mjesta i nepriznavanje ulaganja u obrazovanje.

Predsjednica Odbora Ines Strenja - Linić napomenula je kako se unatoč ovim, na prvi pogled visokim brojkama zaposlenih medicinskih sestara u području zdravstva, suočavamo sa sve većim problemom nedostatka medicinskih sestara, te njihovim sve češćim odlaskom u inozemstvo.

"Medicinske sestre su stup hrvatskog zdravstva, a u neravnopravnom su položaju u usporedbi sa svim drugim strukovnim profesijama. Nezadovoljstvo medicinskih sestara najčešće se odnosi na višegodišnju složenu problematiku u području temeljnog obrazovanja, nerazumijevanja sestrinstva kao samostalne profesije, organizacijske neusklađenosti s potrebama za zdravstvenom njegom i razinama obrazovanja. Problem je i izjednačavanje različitih razina obrazovanja, problem visokoškolskog obrazovanja, usklađivanje sa zakonodavstvom Europske unije, problem zapošljavanja, uvjetima rada, neodgovarajuće komunikacije s različitim dionicima zdravstvenog sustava. U konačnici, to rezultira odlaskom velikog broja medicinskih sestara iz Hrvatske, zbog traženja zaposlenja u zemljama članicama EU, istaknula je Strenja", Linić.


slika





POSTANITE NAŠ ČLAN

SINDIKAT KBC ZAGREB zastupa sve profile radnika na području RH


Sindikat Kliničkog bolničkog centra Zagreb je nezavisna, samostalna, dobrovoljna i interesna udruga radnika sa svojstvom pravne osobe koja djeluje na području Republike Hrvatske, a koja osigurava, štiti i promiče prava radnika primarno zaposlenih u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, te u ustanovama i drugim organizacijskim oblicima u zdravstvu, djelatnosti zdravstvenog osiguranja, djelatnosti mirovinskog sustava, djelatnosti socijalne skrbi i drugim srodnim djelatnostima zdravstvenog sustava i sustava socijalne skrbi, zasnovana na načelu demokratskog zastupanja i demokratskog očitovanja volje članova. 


slika


slika


POVOLJNOSTI putem članstva u Matici hrvatskih sindikata

e-VJESNIK

slika


SINDIKAT KBC ZAGREB

e-VJESNIK




KULTURA

slika

KONTAKT

nakon oglašavanja putem LETKA :

 Predrag:   098  641 327 

 Sanja:       091 586 44 24