Ministar zdravstva Kujundžić sa sindikatima je povišicu dogovorio, no ministar financija Zdravko Marić zbog tog novog troška iz proračuna negoduje....
Zaposlenima u zdravstvu plaće bi trebale rasti ako Vlada to prihvati na sjednici užeg kabineta. 31. srpnja krajnji je rok za izmjene kolektivnog ugovora za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja. O tome je u Novom danu govorila Anica Prašnjak iz Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i medicinskih tehničara.
Ministarstvo zdravstva i predstavnici sindikata u srijedu su potpisali produljenje Kolektivnog ugovora za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja do 31. listopada, a o zahtjevima za povećanje plaća za 72 tisuće radnika u sustavu, nastavit će se pregovarati 20. kolovoza.
Sindikati zdravstvenih i nezdravstvenih radnika u zdravstvu i zdravstvenom osiguranju, nakon tromjesečnih pregovora i načelnog dogovora s ministrom zdravstva Milanom Kujundžićem nisu uspjeli potpisati donošenje izmjena Kolektivnog ugovora.
"Naši uvjeti za štrajk su ispunjeni u odnosu na parafirane kolektivne ugovore koji nisu odobreni i vjerujem da tu neće biti problema", istaknula je Anica Prašnjak iz Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i medicinskih tehničara, dodavši da će s pravnim službama dodatno provjeriti imaju li uvjete za štrajk. "
U HLK su ocijenili da je manjak liječnika i drugog zdravstvenog osoblja dosegnuo zabrinjavajuću razinu koja utječe na adekvatnu, pravodobnu i učinkovitu zdravstvenu zaštitu građana.
Pozvali su vladu da u dijalogu s predstavnicima liječničke struke žurno prione rješavanju problema liječništva, pri čemu je najvažnije što prije donijeti poseban zakon o plaćama liječnika ili strukovni kolektivni ugovor.
Zadnjeg dana važenja kolektivnog ugovora, danas nije postignut dogovor oko zahtjeva sindikata za povećanje plaća, već je potpisano produljenje važećeg kolektivni ugovora do 31. listopada, a dogovoren je i nastavak pregovora.
.... No, jednako tako ne čudi ni stav ministra financija Zdravka Marića koji je novinarima jučer rekao da povećanje plaća u ovom trenutku može biti samo “horizontalno”, što u prijevodu znači da će se moći ići samo na povećanje osnovice plaća za sve u državnom i javnom sektoru, ali ne i na značajna povećanja u pojedinim sektorima...
Tako, navodi se u priopćenju, administrativni referent ili čistačica u sustavu socijalne skrbi može računati na dodatak za posebne uvjete rada od 10%, dok njegovi kolege u državnoj službi u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi, zaposleni na administrativnim i pomoćno-tehničkim poslovima, ne mogu.
Zbog toga je Sindikat najavio da, ukoliko Vlada Republike Hrvatske ne izvrši korekciju plaća državnih službenika i namještenika u visini prosječnog iznosa dodataka na posebne uvjete rada u javnim službama, protiv Vlade, kao poslodavca, podići tužbu zbog slučaja izravne diskriminacije iz članka 2. Zakona o radu, kojim se zabranjuje stavljanje službenika na temelju društvenog statusa u nepovoljniji položaj od druge osobe u usporedivoj situaciji.
Nakon nedavne odbijenice za povećanje plaća od početka ovog mjeseca za 3 posto, a potom od 1. listopada za 4 posto u sektoru zdravstva, u kojem radi 72.000 ljudi, sindikalci se pitaju zašto su zapravo pregovarali s ministrom Kujundžićem gotovo četiri mjeseca kad je na kraju sve dogovoreno propalo. Potpisano je samo produljenje važenja postojećeg ugovora do 31. listopada, što znači da povećanja plaća do tada vjerojatno neće biti, piše Jutarnji list.
Naime, još tijekom pregovora “zdravstvenjaka” s Kujundžićem bilo je naznaka da bi moglo doći do odgode barem do studenog, odnosno da je ministar, istina, “delegiran” od Vlade za te pregovore, ali da se sve to radi s figom u džepu, odnosno da bi se kupovalo vrijeme.
Ministar zdravstva Milan Kujundžić u srijedu je rekao kako će Vlada iznaći način da se djelatnicima u zdravstvu podigne plaća za četiri posto pozvavši ih na razumijevanje jer se plaće ne mogu dizati više, a sindikati poručuju da neće odstupiti od zahtjeva o povećanju plaće, ne isključivši ni štrajk.
UOČI sastanka s ministrom zdravstva Milanom Kujundžićem predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i zdravstvenog osiguranja Stjepan Topolnjak izjavio je da sindikati ne odustaju od povećanja plaća koje je dogovoreno tijekom kolektivnih pregovora, inače će pokrenuti sindikalne akcije.
Sindikat Kliničkog bolničkog centra Zagreb je nezavisna, samostalna, dobrovoljna i interesna udruga radnika sa svojstvom pravne osobe koja djeluje na području Republike Hrvatske, a koja osigurava, štiti i promiče prava radnika primarno zaposlenih u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, te u ustanovama i drugim organizacijskim oblicima u zdravstvu, djelatnosti zdravstvenog osiguranja, djelatnosti mirovinskog sustava, djelatnosti socijalne skrbi i drugim srodnim djelatnostima zdravstvenog sustava i sustava socijalne skrbi, zasnovana na načelu demokratskog zastupanja i demokratskog očitovanja volje članova.
Predrag: 098 641 327 Sanja: 091 586 44 24 |