Zaposlenici u sustavu zdravstva i socijalne skrbi koji se ne žele cijepiti, nemaju covid-potvrdu, nisu preboljeli bolest i odbiju test na covid-19, od 1. listopada neće moći ulaziti u ustanove u kojima rade, odnosno smatrat će se da se nisu ni pojavili na poslu, a onda će posljedično moći dobiti i izvanredni otkaz, Jutarnji list doznaje u Vladi.
Sugovornik iz Vlade pojasnio je za Jutarnji list kako su radni odnosi već definirani Zakonom o radu i pravilnicima o radu za ustanove u zdravstvu i socijalnoj skrbi, tako da se ti propisi neće morati mijenjati već će se za one koji ne žele imati covid-potvrdu smatrati da se nisu ni pojavili na poslu. Prema Zakonu o radu, nedolazak na posao može se smatrati teškom povredom radnih odnosa i radniku se može dati otkaz skrivljenim ponašanjem radnika ili izvanredni otkaz bez prava na otpremninu i otkazni rok, a različiti pravilnici o radu točno definiraju postupke u tim situacijama.
"Ako netko učestalo odbija imati covid-potvrdu, protiv njega će se moći pokrenuti svi procesi sukladni Zakonu o radu i pravilnicima o radu, a Stožer će definirati za koje skupine će biti obveza izdavanja covid-potvrda. Covid-potvrde odnosit će se i na korisnike ustanova u zdravstvu i socijalnoj skrbi, ali samo za punoljetne osobe, s iznimkom dječjih domova i nekih drugih skupina koje mogu imati probleme zbog cijepljenja", pojasnio je sugovornik namjeru Vlade.
Otpušteni djelatnici moraju biti plaćeni za mjesec u kojem nisu radili, a mogu i tužiti poslodavca, ali to može potrajati godinama, kaže stručnjak za radno pravo.
"Propitkivat će može li ta odluka nacionalnog stožera biti temelj okončanja njihovog radnog odnosa pa će se voditi postupak i na Općinskom sudu, Županijskom sudu, Vrhovnom sudu, a na kraju pretpostavljam i po ustavnoj tužbi na Ustavnom sudu", kazao je Viktor Gotovac, stručnjak za radno pravo.
Dobiju li otkaz i djelatnici bolnica koji se odbijaju testirati, prema neslužbenim informacijama, neće se moći zaposliti u zdravstvu sljedećih pola godine, jer je riječ o tzv. iskrivljenom ponašanju. Tada ih spasiti može samo poništenje odluke Stožera o uvođenju obveznih covid-potvrda, o čemu vijeća Ustavni sud.
Sindikat Kliničkog bolničkog centra Zagreb je nezavisna, samostalna, dobrovoljna i interesna udruga radnika sa svojstvom pravne osobe koja djeluje na području Republike Hrvatske, a koja osigurava, štiti i promiče prava radnika primarno zaposlenih u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, te u ustanovama i drugim organizacijskim oblicima u zdravstvu, djelatnosti zdravstvenog osiguranja, djelatnosti mirovinskog sustava, djelatnosti socijalne skrbi i drugim srodnim djelatnostima zdravstvenog sustava i sustava socijalne skrbi, zasnovana na načelu demokratskog zastupanja i demokratskog očitovanja volje članova.
Predrag: 098 641 327 Sanja: 091 586 44 24 |