Zakon o dopuni Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, NN 47/2020 (17.4.2020.)

Od 1. svibnja uveden je zastoj (moratorij) s provedbom ovrhe na plaći



Na internetskim stranicama RRIF-a objavljeno je objašnjenje načina probođenja ovrha. Tekst prenosimo u cijelosti:


Postoje dva instituta, odnosno dvije vrste ovrhe na novčanoj tražbini dužnika (kao višem pojmu), a to su:

  • ovrha po računu, koju provodi FINA, a uređena je odredbama čl. 204. do 213. Ovršnog zakona te Zakonom o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima. O moratoriju koji dakle provodi FINA, detaljnije OVDJE
  • ovrha na plaći, koju provodi poslodavac, a uređena je odredbama čl. 196. do 203. te čl. 284. Ovršnog zakona, temeljem valjane dokumentacije koju je poslodavac zaprimio.

Kada je riječ o drugom slučaju, dakle, ovrsi na plaći, važno je napomenuti da je 1. svibnja 2020. godine stupio na snagu Zakon o interventnim mjerama u ovršnim i stečajnim postupcima za vrijeme trajanja posebnih okolnosti (Nar. nov., br. 53/20., dalje: Zakon o interventnim mjerama). Donošenjem Zakona o interventnim mjerama uveden je moratorij, odnosno zastoj s provedbom ovrhe na plaći za vrijeme trajanja posebnih okolnosti.


To zapravo znači da za vrijeme trajanja tih okolnosti poslodavac (tj. drugi isplatitelj stalnog novčanog primanja):

  1. zastat će s provedbom ovrhe na plaći (tj. stalnom novčanom primanju) u slučajevima u kojima poslodavac provodi ovrhu na plaći
  2. neće plijeniti daljnje tražbine radnika (ovršenika)
  3. neće isplaćivati ovrhovoditelju novčane svote za koje je određena ovrha
  4. cijelu će plaću (tj. stalno novčano primanje) isplatiti radniku (tj. primatelju stalnog novčanog primanja) i to na radnikov redovan račun, koji je u međuvremenu, za vrijeme trajanja moratorija, deblokiran.

Zakonom o interventnim mjerama su propisane iznimke od ovog moratorija. Ovaj moratorij s provedbom ovrhe na plaći će trajati do 1. kolovoza 2020. godine s mogućnošću da on se odlukom Vlade RH još produži.




Poslodavci i dalje moraju provoditi ovrhu kao što su do sada


Na internetskoj stranici RRIF-a objavljeno je objašnjenje provođenja ovrhe.

Objavu prenosimo u cijelosti:


Kako je poznato, dana 18. travnja 2020. godine stupila je na snagu dopuna Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (Nar. nov., br. 47/20., dalje: dopune ZONS) kojom je propisan zastoj (moratorij) provođenja ovrha na novčanim sredstvima po računu koje provodi Financijska agencija (dalje: FINA).


Ovaj moratorij, odnosno zastoj s ovrhama na novčanim sredstvima po računu trajat će do 18. srpnja 2020. godine, dakle TRI mjeseca od stupanja na snagu dopuna ZONS-a, s mogućnošću produljenja na naredna tri mjeseca. Pritom je važno napomenuti da se ovaj zastoj odnosi na građane, dakle fizičke osobe – ovršenike.


S motrišta poslodavca, oni su i nakon stupanja na snagu dopune ZONS-a u obvezi provoditi ovrhu kao što su i do sada:


1. Ako poslodavac postupa po obavijesti FINA-e (G1 i G2), odnosno provodi tzv. ovrhu po računu, onda poslodavac dijeli plaću kako je i do sada:

  • ako je neto plaća radnika manja od prosječne plaće (6.434,00 kn), onda  ¼  neto plaće poslodavac uplaćuje na radnikov redovni račun  a ¾ na radnikov zaštićeni račun
  • ako je neto plaća radnika veća od prosječne plaće (6.434,00 kn), onda je zaštićen iznos od 4.289,33 kn i taj iznos poslodavac uplaćuje na radnikov zaštićeni račun a sav ostatak iznad 4.289,33 kn toga uplaćuje na radnikov redovni račun

Što se tiče načina na koji će radnici moći raspolagati sredstvima koja su uplaćena na njihov redovan račun, čeka se daljnja uputa FINA-e.


2. Ako poslodavac postupa po izravnom zahtjevu ovrhovoditelja (tzv. ovrha na plaći) – tj. ako je poslodavcu na njegovu adresu došlo rješenje o ovrsi, izjava o zapljeni po pristanku dužnika ovjerena od strane javnog bilježnika ili drugi valjani dokument poslodavac i dalje postupa po ovrsi, odnosno dio neto plaće radnika uplaćuje na zaštićeni račun a dio izravno ovrhovoditelju.


FINA neće zastati s provedbom ovrhe, odnosno nastavit će provoditi ovrhu na novčanim sredstvima u odnosu na:

  • ovršenike fizičke osobe ako se ovrha provodi radi namirenja tražbine zakonskog uzdržavanja djeteta (alimentacije),
  • druge tražbine kada se ovrha provodi radi namirenja budućih obroka po dospijeću,
  • tražbine po osnovi dospjele, a neisplaćene plaće, naknade plaće ili otpremnine,
  • mjere osiguranja iz kaznenog postupka,
  • slučaj ovrhe po računu specifične namjene.

Fina zaustavila ovrhe nad građanima


Fina prestaje s provedbom ovrhe na novčanim sredstvima u odnosu na sve fizičke osobe, osim u iznimnim slučajevima, propisanim zakonom. Fizičkim osobama koje nemaju niti jednu ovrhu koja se nastavlja, tijekom idućih nekoliko dana, deblokirat će se računi. U subotu, 18. travnja 2020. godine, na snagu je stupio Zakon o dopuni Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (dalje u tekstu: Zakon), kojim je propisan zastoj provedbe ovrhe na novčanim sredstvima za razdoblje važenja posebnih okolnosti (do 17. srpnja 2020. godine), uz mogućnost produljenja trajanja posebnih okolnosti za dodatna 3 mjeseca.


Prema odredbama Zakona, Fina prestaje s provedbom ovrhe na novčanim sredstvima u odnosu na sve fizičke osobe (uključujući i obrtnike i druge koji obavljaju registriranu djelatnost), a iznimno se ovrha nastavlja u slučaju da fizička osoba ima osnove za plaćanje radi naplate zakonskog uzdržavanja djeteta (alimentacije), druge tražbine kada se ovrha provodi radi namirenja budućih obroka po dospijeću (druga uzdržavanja koja se naplaćuju u rentama), tražbine po osnovi dospjele, a neisplaćene plaće, naknade plaće ili otpremnine, ako se radi o mjerama osiguranja iz kaznenog postupka te u slučaju ovrhe po računu specifične namjene (npr. račun pričuve zgrade i sl.).


Fizičkim osobama koje nemaju niti jednu ovrhu koja se nastavlja, tijekom idućih nekoliko dana, deblokirat će se računi. Fina će i dalje zaprimati nove osnove za plaćanje i evidentirati ih u Očevidnik prema vremenu primitka, ali po njima neće poduzimati daljnje radnje za vrijeme trajanja posebnih okolnosti (osim ako se radi o osnovi za plaćanje za koju je propisano da se nastavlja s provedbom ovrhe).


Ovrha u odnosu na pravne osobe se nastavlja provoditi sukladno Zakonu, ali se ne obračunava zakonska zatezna kamata, sukladno odredbi čl.2. Zakona (odredba o tome da ne teče zatezna kamata se ne odnosi samo na tražbine za koje se provodi ovrha, već općenito na sve pravne odnose u kojima je došlo do zakašnjenja u plaćanju).


Sukladno odredbi čl. 1. Zakona, Fina je na dan 18. travnja 2020. godine izvršila sljedeće:


  • zastala s provedbom ovrhe na novčanim sredstvima za ukupno 244.865 ovršenika fizičkih osoba (uključeni su i potrošači/građani, njih 234.587 i fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost, njih 10.269, tako da je ukupan broj nešto veći od onog iz mjesečnih izvještaja koje Fina objavljuje na svojim web stranicama, u kojima su obuhvaćene samo fizičke osobe koje ne obavljaju registriranu djelatnost);
  • zastala s provedbom 1.089.620 osnova za plaćanje;
  • ukupan iznos nenaplaćenog duga ovršenika fizičkih osoba za koji se zastalo u provedbi ovrhe je 17,2 mlrd kuna glavnice i 6,7 mlrd kuna kamata.

Fina će tijekom ovog i sljedećeg tjedna, za 233.109 ovršenika fizičkih osoba, bankama dati naloge za deblokadu njihovih računa, budući da se zastalo s provedbom osnova za plaćanje koje su evidentirane u njihovim Očevidnicima.


U blokadi će i dalje ostati 8.015 ovršenika fizičkih osoba, budući da su u njihovim Očevidnicima evidentirane neke od gore navedenih osnova za plaćanje po kojima se ovrha nastavlja provoditi (najčešće je to uzdržavanje djeteta), za iznos od 854,66 milijuna kuna glavnice i 232,91 milijun kuna kamata.


Za sva pitanja građani se mogu obratiti putem e-pošte na adresu: prisilna.naplata@fina.hr.


slika





POSTANITE NAŠ ČLAN

SINDIKAT KBC ZAGREB zastupa sve profile radnika na području RH


Sindikat Kliničkog bolničkog centra Zagreb je nezavisna, samostalna, dobrovoljna i interesna udruga radnika sa svojstvom pravne osobe koja djeluje na području Republike Hrvatske, a koja osigurava, štiti i promiče prava radnika primarno zaposlenih u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, te u ustanovama i drugim organizacijskim oblicima u zdravstvu, djelatnosti zdravstvenog osiguranja, djelatnosti mirovinskog sustava, djelatnosti socijalne skrbi i drugim srodnim djelatnostima zdravstvenog sustava i sustava socijalne skrbi, zasnovana na načelu demokratskog zastupanja i demokratskog očitovanja volje članova. 


slika


slika


POVOLJNOSTI putem članstva u Matici hrvatskih sindikata

e-VJESNIK

slika


SINDIKAT KBC ZAGREB

e-VJESNIK




KULTURA

slika

KONTAKT

nakon oglašavanja putem LETKA :

 Predrag:   098  641 327 

 Sanja:       091 586 44 24