Uskoro prosvjedi medicinskih sestara i tehničara: Počinju idući tjedan, poznato i kako će izgledati



izvor: Uskoro prosvjedi medicinskih sestara i tehničara: Počinju idući tjedan, poznato i kako će izgledati (dnevnik.hr)




Hitni bolnički prijem u KBC-u Sestre milosrdnice radno je mjesto Daliborke Čolić već 13 godina.

"Zahtjeva veliko znanje, veliku odgovornost i veliki obujam posla. Kao što volim i sama nove izazove, i to nikada nije problem. Problem je kada se ne prepoznaje da smo mi medicinske sestre uvijek uz pacijenta", poručuje.

A to, čak i kada cijeni njihova ustanova, medicinske sestre smatraju da trenutačno ne cijeni država. Pa kreću u akciju diljem zemlje.

Za početak - mini prosvjedi od pet minuta u 11 sati. I tako tjedan dana, svaki dan u drugoj ustanovi. Planira se uključiti i Daliborka.

"Što u pauzi, što od sestara koje budu slobodno, a na kraju krajeva svako radno mjesto će biti pokriveno, ali cilj je da nas se odazove što više", kaže za Dnevnik Nove TV.

Traže povećanje plaća od 10 posto, ali ministar Vili Beroš ne posustaje. "U ovom trenutku to nije realno", kaže i dodaje - mijenjat će se Zakon o plaći, a bit će prilike za povišice i kroz uredbu do kraja godine.


Anica Prašnjak, Predsjednica gv hss medicinskih sestaraMedicinske sestre najavile prosvjedne aktivnosti, poznato i koliko će trajati. Je li moguć i štrajk? "Sve su opcije otvorene"

"Da nitko ne bude zakinut za svoju plaću. Ja mislim da je to puno puno puno bolje rješenje i u konačnici ne treba brzati."

Zašto su onda liječnici dobili odmah, i dalje se pitaju sindikati. Pa će uz medicinske sestre prosvjedovati ostali nezdravstveni djelatnici.


Pregovori sindikata i ministra zdravstva - 2Medicinske sestre nezadovoljne pregovorima: Situacija je alarmantna, u sustavu nedostaje oko 5000 sestara.



"Jedni bez drugih ne možemo. Građani nas trebaju sve, a ne samo liječnike. Svi nezdrastveni radnici jako su neophodni,a oni nam najviše odlaze sada, evo vi danas više nemate kuhara, svaki dan iz neke ustanove ode kuhar", kaže Stjepan Topolnjak.

Neki od nezdravstvenih djelatnika imaju plaću oko 630 eura. Medicinska sestra ovisno o odjelu između 900 i 1000 eura.

Ali ne u Njemačkoj. Ondje je prosjek 2000 eura, kaže nam Zvijezdana Petričević, koja tamo radi već pet godina. Ali i uvjeti su bolji.

"Naravno postoji isto i stres i male crne rupe koje se vrlo brzo riješe jer imamo ljude u bolncii koji su zaduženi da kapacitet pacijenata ne bude velik na kapacitet osoblje. Naprimjer blokiraju se kreveti ako nema dovoljno osoblja za rad", pojašnjava.

A u Hrvatskoj sindikati prijete i štrajkom, ako prosvjedi ne urode plodom. 

U srijedu kreću ispred ustanova, a 12. svibnja najavljuju i veliki prosvjed na zagrebačkom glavnom trgu.



slika





POSTANITE NAŠ ČLAN

SINDIKAT KBC ZAGREB zastupa sve profile radnika na području RH


Sindikat Kliničkog bolničkog centra Zagreb je nezavisna, samostalna, dobrovoljna i interesna udruga radnika sa svojstvom pravne osobe koja djeluje na području Republike Hrvatske, a koja osigurava, štiti i promiče prava radnika primarno zaposlenih u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, te u ustanovama i drugim organizacijskim oblicima u zdravstvu, djelatnosti zdravstvenog osiguranja, djelatnosti mirovinskog sustava, djelatnosti socijalne skrbi i drugim srodnim djelatnostima zdravstvenog sustava i sustava socijalne skrbi, zasnovana na načelu demokratskog zastupanja i demokratskog očitovanja volje članova. 


slika


slika


POVOLJNOSTI putem članstva u Matici hrvatskih sindikata

e-VJESNIK

slika


SINDIKAT KBC ZAGREB

e-VJESNIK




KULTURA

slika

KONTAKT

nakon oglašavanja putem LETKA :

 Predrag:   098  641 327 

 Sanja:       091 586 44 24