Mario Gazić, predsjednik Komore medicinskih sestara, kaže da je baratanje s tom brojkom pretjerano te da ona ne odgovara istini.
- Na samom sam početku mandata, tako da i sam još prikupljam podatke. Brojke s kojima se razmeće pred javnosti trebale bi biti dobro provjerene. Netko je nekad uzeo podatak Eurostata i od tada je to postala ‘istina’. Zar nije realnije da svaka bolnica za sebe kaže koliko im radnika nedostaje i to bi bio jedini točan podatak - kaže Gazić, koji je uspio doći do podatka da u Hrvatskoj nedostaje 2400 zdravstvenih radnika. Znači, ne samo medicinskih sestara, nego kompletnog medicinskog osoblja, od liječnika, tehničara, laboranata...
Teško se oteti dojmu da u zdravstvu vrijedi uglavnom ona divide et impera, što nekima, ne samo politici, jako odgovara.
Naime,
nedvojbeno je da se o plaćama i inim problemima sustava, a to znači i
sestrinstva, ne pregovara s tridesetak sindikata pa se ne čuje glas
mnogih koji bi možda imali dobrih ideja ne samo oko visine plaća nego
prije svega uvjeta rada, posebice u bolnicama.
Kad imamo najviše posla, najviše pacijenata i najviše zarađujemo značajan broj zaposlenika, čak uvijek jedni te isti, uvijek u to isto vrijeme idu na bolovanje, objašnjava dr. Marinko Rad.
Sindikat Kliničkog bolničkog centra Zagreb je nezavisna, samostalna, dobrovoljna i interesna udruga radnika sa svojstvom pravne osobe koja djeluje na području Republike Hrvatske, a koja osigurava, štiti i promiče prava radnika primarno zaposlenih u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, te u ustanovama i drugim organizacijskim oblicima u zdravstvu, djelatnosti zdravstvenog osiguranja, djelatnosti mirovinskog sustava, djelatnosti socijalne skrbi i drugim srodnim djelatnostima zdravstvenog sustava i sustava socijalne skrbi, zasnovana na načelu demokratskog zastupanja i demokratskog očitovanja volje članova.
Predrag: 098 641 327 Sanja: 091 586 44 24 |