autor: glavni urednik, objavljeno: 09.05.2023.




izvor: SSSH: Smanjivanje mirovinskog doprinosa je neprihvatljivo


Smanjivanje mirovinskog doprinosa neprihvatljivo – plaće mogu i moraju rasti i bez poreznog rasterećenja!

Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) oštro se protivi bilo kakvom modelu smanjivanja doprinosa za mirovinsko osiguranje, uključujući promjene u stopi doprinosa, kao i osnovici na koju se on obračunava. Svaki potez u tom smjeru izuzetno je štetan i opasan za budućnost mirovinskog sustava i razinu mirovinskih prava, ali i za samu politiku plaća.


Promjene u sustavu doprinosa koje najavljuje Vlada, a pozdravljaju poslodavci, vode prihvaćanju pogrešne teze da plaće mogu rasti samo kroz smanjivanje njihovog poreznog opterećenja. Istina je, naprotiv, da plaće mogu i moraju rasti i bez takvih mjera, i to prije svega kroz pravedniju raspodjelu dobiti i povećanje produktivnosti. Sadašnje stanje na tržištu rada, u kojem radnika nema dovoljno, a oni koji su ovdje s pravom traže veće plaće, trebalo bi potaknuti poslodavce na napore u smjeru povećanja produktivnosti, koje se ostvaruje ulaganjima u tehnologiju i boljom organizacijom poslovnih procesa. No mjere kojima im država omogućuje rast plaća bez rasta produktivnosti izravno demotiviraju poslodavce od tog, za Hrvatsku ekonomiju i društvo ionako nužnog smjera, omogućujući im da nastave poslovati „po starom“. 


Da prostora za rast plaća itekako ima i bez poreznog rasterećenja govore i podaci Registra godišnjih financijskih izvještaja Fine, koji pokazuju da je u 2021. godini ukupna dobit hrvatskih poduzetnika rasla za 109,6 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok su plaće povećane za samo 6,1 posto. Da su plaće svih 964.742 radnika zaposlenih kod poduzetnika u 2021. godini umjesto za 6,1 posto narasle za 15 posto, to bi ukupnu dobit smanjilo s oko 6 milijardi na oko 5 milijardi eura, a poduzetnicima bi i dalje ostalo sasvim dovoljno za ulaganje u razvoj poslovanja i uživanje u ostvarenoj dobiti.


Prihvaćanje teze da rast plaća nije moguć osim kroz porezno rasterećenje vodi nas zakopavanju u poziciju zemlje s niskom cijenom rada, umjesto na put približavanja razini ekonomskog razvoja i životnog standarda starih članica Europske unije.


Troškovi mirovinskih prava stečenih iz rada trenutno nisu u potpunosti pokriveni uplatama doprinosa za mirovinsko osiguranje. Razlozi toga leže u niskoj stopi zaposlenosti, visokom udjelu sive ekonomije, te razini doprinosa za mirovinsko osiguranje koja je s 20 posto među najnižima u Europi. Svako daljnje smanjivanje prihoda od doprinosa, unatoč uvjeravanjima da novca u proračunu trenutno ima i da će ono biti nadoknađeno iz općih poreza, vodi slabljenju veze između mirovinskih prava i rada. U budućnosti, to će visinu mirovina učiniti još više ovisnom o dobroj volji Vlade i nekom budućem stanju državnog proračuna, te otežati borbu protiv sive ekonomije. K tome, pružit će kad-tad poticaj i argumente za ponovni napad na postojeću razinu mirovinskih prava (koja ionako nije zadovoljavajuća), uključujući visinu mirovina i godine starosti potrebne za odlazak u mirovinu.


Ako novaca u proračunu ima, i ako ga Vlada želi iskoristiti za porezno rasterećenje ili preraspodjelu prema radnicima s najnižim plaćama, za to postoje i drugi načini koji nisu opasni za mirovinski sustav.


Najavljeni zahvati u sustav poreza i doprinosa k tome ne predstavljaju pravu poreznu reformu, a posebno ne onakvu kakva je Hrvatskoj potrebna. Naš je porezni sustav previše složen, premalo socijalno pravedan, te općenito nepoticajan za razvoj poduzetništva i povećanje produktivnosti ekonomije. Nijedan od tih problema ne bi se bitno riješio najavljenim mjerama.


Suprotno često navođenim tezama, glavna razlika između našeg poreznog sustava i onog većine država članica EU je u tome što Hrvatska snažno oporezuje potrošnju, a izuzetno slabo dobit od kapitala i imovinu. Porezno opterećenje rada, koje se pokušava prikazati kao glavni problem, pritom je među nižima u Europi. Prema podacima Europske komisije, udio poreza na rad u ukupnim poreznim prihodima u Hrvatskoj je 2021. godine iznosio 37,7 posto i uz Bugarsku bio najniži među državama članicama, dok je prosjek EU iznosio 53,3 posto. Na ukupno porezno opterećenje u Hrvatskoj pritom znatno više utječe jedna od najvećih stopa PDV-a u Europi, te apsolutno najviši udio prihoda od PDV-a ukupnim poreznim prihodima i BDP-u među svim članicama EU – on je 2021. u Hrvatskoj iznosio čak 36,8 posto ukupnih poreznih prihoda (prosjek EU 18,2 posto) i 13,1 posto BDP-a (prosjeka EU 6,9 posto). S druge strane, porezi na kapital činili su nam samo 2,9 posto ukupnih poreznih prihoda, dok je prosjek EU 6,0 posto.


Vlada i poslodavci stoga se, umjesto ovakvog bacanja mrvica koje će se brzo potrošiti i nanijeti dugoročnu štetu cijelom društvu, trebaju napokon primiti svog posla – Vlada kroz kreiranje ekonomske politike koja će poticati razvoj ekonomije i na njemu temeljen pravi rast plaća, a poslodavci kroz unapređenje poslovnih procesa koje će povećati produktivnost rada. Prijedlozi koji su sada na stolu, umjesto toga, vode samo daljnjem zamagljivanju toga tko je za što odgovoran i izbjegavanju suočavanja s ključnim problemima i izazovima za Hrvatsku ekonomiju i društvo.

Kazalište Kerempuh

slika

04.12.2024. 

Kazalište Kerempuh je za članove Sindikata KBC Zagreb putem Matice hrvatskih sindikata osigurao povoljniju kupnju ulaznica po cijeni od 10,00 eura (regularna cijena je 13,00 eura) za sve predstave u njihovoj produkciji u sezoni 2024/2025. uz predočenje sindikalne članske iskaznice ili potvrde o članstvu u Sindikatu KBC Zagreb koji je udružen u Maticu hrvatskih sindikata.

Popust se ostvaruje osobnim dolaskom, a po jednoj je izvedbi moguće kupiti 2 ulaznice po povlaštenoj cijeni.

Raspored predstava pogledajte ovdje.


LETAK: Sindikat KBC Zagreb i MultiSport kartica

slika





SINDIKAT KBC ZAGREB zastupa sve profile radnika na području RH


Sindikat Kliničkog bolničkog centra Zagreb je nezavisna, samostalna, dobrovoljna i interesna udruga radnika sa svojstvom pravne osobe koja djeluje na području Republike Hrvatske, a koja osigurava, štiti i promiče prava radnika primarno zaposlenih u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, te u ustanovama i drugim organizacijskim oblicima u zdravstvu, djelatnosti zdravstvenog osiguranja, djelatnosti mirovinskog sustava, djelatnosti socijalne skrbi i drugim srodnim djelatnostima zdravstvenog sustava i sustava socijalne skrbi, zasnovana na načelu demokratskog zastupanja i demokratskog očitovanja volje članova. 


slika


slika


POVOLJNOSTI putem članstva u Matici hrvatskih sindikata

KULTURA

slika

KONTAKT

nakon oglašavanja putem LETKA :

 Predrag:   098  641 327 

 Sanja:       091 586 44 24 


KONTAKT PODACI