Zbog interesa javnosti objavljujemo slijedeće priopćenje:
Na osmoj sjednici Građanskog odjela Vrhovnog suda Republike Hrvatske
koja je održana u ponedjeljak 9. prosinca 2019., zbog različite sudske
prakse glede prava na uvećanje plaće za sate ostvarene u prekovremenom
radu, zauzeto je slijedeće pravno shvaćanje:
"Zdravstveni radnici za vrijeme važenja Kolektivnog ugovora za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja ("Narodne novine" broj 143/13 i 96/15, dalje: KU) koji u redovnom radu imaju pravo na uvećanje plaće za posebne uvjete rada iz čl. 57. KU i pravo na uvećanje plaće za iznimnu odgovornost za život i zdravlje ljudi iz čl. 59. KU, imaju pravo na te dodatke (kumulativno) i za sate ostvarene u prekovremenom radu."
Glasnogovornik
Vrhovnog suda Republike Hrvatske
sudac Željko Pajalić
Ministarstvo nikad nije odgovorilo hoće li poštivati odluku Vrhovnog suda
Ministarstvo zdravstva Indexu ni nakon više od tjedan dana nije odgovorilo hoće li poštovati odluku Vrhovnog suda po kojoj se liječnicima moraju isplatiti svi prekovremeni sati i što će za zdravstveni sustav značiti ako će raditi 180 sati godišnje prekovremeno, koliko je dopušteno za cijelu godinu.
Ministar financija Zdravko Marić nakon odluke Vrhovnog suda rekao je da bi ona mogla državu koštati do 1,5 milijardi kuna, ali da u proračunu nema tog novca. Potom je Kujundžić izjavio kako će Ministarstvo pokušati u razgovoru sa sindikatom definirati kako riješiti taj dug, kojom dinamikom i u kojem roku.
Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) nakon presude Vrhovnog suda je objavila priopćenje na svojoj stranici u kojem pišu da su za to pravo poštenog plaćanja prekovremenih sati bili zakinuti punih 6 godina i zbog toga je podignuto preko 4000 tužbi koje su se u zadnjih par godina rješavale u visokom postotku u korist liječnika.
"Troškove neće platiti ministarstvo, već građani koji plaćaju zdravstveno osiguranje i pune državni proračun"
"Od objave pravnog shvaćanja Vrhovnog suda prošlo je više od mjesec
dana, a hrvatski liječnici su plaću za prosinac ponovno dobili po
starom, sada jasno nezakonitom obračunu. Zdravstvena administracija
neusklađivanje obračuna plaća s pravnim shvaćanjem Vrhovnog suda pravda
činjenicom da još odluku suda nisu dobili u pisanom obliku. Ministar
zdravstva i Vlada RH ne odazivaju se na pozive sindikata i drugih
liječničkih udruga na precizno formuliranje članka Kolektivnog ugovora
kojim je uređen obračun prekovremenih sati te promjenu Centralnog
obračuna plaća. Rezultat toga je nastavak oštećenja liječnika u njihovim
radnim i materijalnim pravima", kažu u HUBOL-u.
Pozitivne odluke sudova iz cijele države i dalje, navode, pristižu, a liječnici dobivaju sudske procese.
Tijekom posljednjih nekoliko dana počelo se nazirati rješenje problema s nepravilnim obračunom plaća za prekovremeni rad u hrvatskom zdravstvu. Na njega hrvatski liječnici, medicinske sestre i ostali djelatnici u sustavu zdravstva upozoravaju već šest godina. Sve se nanovo zakotrljalo početkom ovog mjeseca kad su liječnici, nakon što godinama ni jedna vlada nije uspjela riješiti ovaj problem, počeli povlačiti svoje suglasnosti za prekovremeni rad.
Pravno je shvaćanje Vrhovnog suda da zdravstveni radnici dok vrijedi Kolektivni ugovor za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja, koji u redovnom radu imaju pravo na uvećanje plaća za posebne uvjete rada i pravo na uvećanje plaća za iznimnu odgovornost za život i zdravlje ljudi, imaju pravo na te dodatke (kumulativno) i za prekovremeni rad.
Nakon što je Vrhovni sud odlučio da liječnici imaju pravo na uvećanje plaća i za prekovremeni rad, ministar zdravstva Milan Kujundžić izjavio je u utorak da će pokušati definirati načine kako riješiti taj problem s Hrvatskim liječničkim sindikatom (HLS).
"Sada je na potezu Ministarstvo zdravstva, oni moraju razmisliti kako i kada će nam isplatiti zarađeno", dodala je predsjednica Liječničkog sindikata.
Sindikat Kliničkog bolničkog centra Zagreb je nezavisna, samostalna, dobrovoljna i interesna udruga radnika sa svojstvom pravne osobe koja djeluje na području Republike Hrvatske, a koja osigurava, štiti i promiče prava radnika primarno zaposlenih u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, te u ustanovama i drugim organizacijskim oblicima u zdravstvu, djelatnosti zdravstvenog osiguranja, djelatnosti mirovinskog sustava, djelatnosti socijalne skrbi i drugim srodnim djelatnostima zdravstvenog sustava i sustava socijalne skrbi, zasnovana na načelu demokratskog zastupanja i demokratskog očitovanja volje članova.
Predrag: 098 641 327 Sanja: 091 586 44 24 |