Općine i gradovi mogu odlučiti o novim stopama poreza na dohodak na način da dosadašnja niža stopa poreza na dohodak (20 posto) bude u rasponu od 15 do 23,6 posto, a viša stopa (30 posto) od 25 do 35,4 posto.
Fleksibilizacijom poreznih stopa država je omogućila lokalnim jedinicama da vode aktivniju poreznu politiku. S obzirom na ukidanje prireza, većina velikih gradova odlučila se za podizanje poreznih stopa da bi kompenzirala gubitak.
Neki gradovi su odlučili zadržati postojeće stope poreza, a manjak od prireza kompenzirati podizanjem drugih nameta (porez na iznajmljivanje, porez na kuće za odmor i sl.).
Ima i gradova koji će dodatno smanjiti porezno opterećenje. Primjerice, Bjelovar i Sveta Nedjelja, gradovi koji su već ukinuli prirez, odlučili su se za dodatno rezanje poreza na dohodak.
Poreznim rasterećenjima najviše će profitirati osobe s najnižim primanjima s obzirom na uvođenje olakšice za mirovinski doprinos.
I većina zaposlenih s višim plaćama može očekivati povišicu s obzirom na povećanje osobnog odbitka, ali konkretni iznos ovisi o odlukama lokalnih čelnika. Izračunali smo kako će se kretati plaće u deset najvećih gradova koji su donijeli odluku o visini poreznih stopa na dohodak.
Informativni izračun obuhvaća četiri kategorije plaća (840, 1000, 1500 i 2000 eura bruto) za osobu bez uzdržavanih članova te s jednim i dvoje djece.
U kategorijama viših plaća najbolje će proći stanovnici Osijeka, Velike Gorice, Karlovca i Šibenika, gradova koji su zadržali poreznu stopu od 20 posto. Njima će plaće rasti u rasponu od 20 do 40 eura, ovisno o broju uzdržavanih članova.
S druge strane, najmanje će rasti plaće zaposlenima u Zagrebu, Slavonskom Brodu i Varaždinu, gradovima koji su značajno podigli stopu poreza na dohodak.
VEZANE VIJESTI