izvor: Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike - Uputa o prevođenju radnih mjesta u javnim službama (gov.hr)

15.03.2024.

Vezano za radno mjesto Višeg stručnog radnika I. vrste u Hrvatskom zavodu za socijalni rad-specijalist, navodimo kako je navedeno mjesto procesom vrednovanja i konsolidacije (spajanja) radnih mjesta, koji proces je prethodio donošenju Uredbe, konsolidirano sa radnim mjestom Stručni radnik I. vrste u Hrvatskom zavodu za socijalni rad. Naime, navedena radna mjesta su prema opisu poslova i vrednovanju iste, odnosno približno iste složenosti, slijedom čega su spojena u radno mjesto Stručni radnik u sustavu socijalne zaštite 2 sa dodijeljenim koeficijentom 2,17.

Ukoliko bi radno mjesto Višeg stručnog radnika I. vrste u Hrvatskom zavodu za socijalni rad-specijalist predstavljalo radno mjesto koje obavlja rukovodeće poslove i upravlja ustrojstvenom jedinicom, po donošenju odgovarajućeg pravilnika o sistematizaciji kojim će se ustrojiti navedene ustrojstvene jedinice dodijeliti će mu se koeficijent radnog mjesta Voditelj ustrojstvene jedinice 3.

Glavna sestra u domu socijalne skrbi (prema opisu i složenosti) prevodi se na način da se u ugovoru o radu navodi kako obavlja i dalje iste poslove, a plaća se određuje prema koeficijentu radnog mjesta  glavne sestre u drugim zdravstvenim ustanovama  s koeficijentom 2,1.

Također, voditelj odjela/odsjeka VŠS (prema opisu i složenosti)  prevodi se na način da se u ugovoru o radu navodi kako obavlja i dalje iste poslove, a plaća se određuje prema koeficijentu radnog mjesta  voditelj odsjeka, voditelj tima - voditelj smjene 1   s koeficijentom 1,97.

Vozač koji prevozi korisnike (prema opisu i složenosti) prevodi se na način da mu se u ugovoru o radu navede da obavlja i dalje iste poslove, a plaća mu se određuje prema koeficijentu radnog mjesta vozača sanitetskog prijevoza (1,43).

Domar/kotlovničar u ustanovama socijalne skrbi prevodi se kao radnik III. vrste s koeficijentom 1,25, ali ako je uvjet za obavljanje posla položen stručni ispit za obavljanje poslova upravljanja i rukovanja energetskim postrojenjima prema posebnom propisu (tzv.ATK), prevodi se kao stručni radnik na tehničkom održavanju s koeficijentom 1,39.

Kuhar u ustanovama socijalne skrbi prevodi se kao kuhar-slastičar 1 s koeficijentom 1,43.

Tajnici ustanova socijalne skrbi prevode se kao tajnik ustanove s koeficijentom 2,35., pri tome se ne misli na administrativne tajnike koji se prevode na radno mjesto referenta s koeficijentom 1,43.

Radno mjesto njegovatelja

Svi zaposlenici koji obavljaju poslove njegovatelja, neovisno u kojem sustavu ili ustanovi su zaposleni, prevode se na radno mjesto njegovatelja i dodjeljuje im se koeficijent 1,35.

Vozač koji vozi korisnike ustanova

Vozač koji prevozi korisnike prema obilježjima radnog mjesta obavlja poslove složenosti radnog mjesta vozača sanitetskog prijevoza (1,43). U tom smislu, zaposlenicima koji obavljaju poslove vozača koji vozi korisnike (prijevoz djece, prijevoz bolesnika, prijevoz nemoćnih osoba i dr.) plaća se određuje prema nazivu gore navedenog radnog mjesta.

U ugovoru o radu se navodi da zaposlenik obavlja i dalje iste poslove, a plaća mu se određuje prema koeficijentu radnog mjesta vozača sanitetskog prijevoza (1,43).

Prevođenje konobara u zdravstvenim i drugim ustanovama
U skladu s načelom prevođenja radnih mjesta prema opisu poslova radnog mjesta koje zaposlenik obavlja, neovisno o nazivu radnog mjesta za koje je sklopljen ugovor o radu, a obzirom da u Uredbi postoji odgovarajuće radno mjesto, radnik koji bi bio zaposlen radi obavljanja posla konobara prevodi se na radno mjesto konobar s koeficijentom 1,30.

Spremač i pomoćni radnici u centrima za odgoj i obrazovanje
Radna mjesta u centrima za odgoj i obrazovanje kod  kojih korisnici predstavljaju  učenike s višestrukim teškoćama i njihovim različitim odgojno obrazovnim potrebama (agresivni i autoagresivni oblici ponašanja učenika s psihičkim teškoćama, učenika iz spektra autizma, motoričke teškoće, sljepoća, glohonijemost, intelektualne teškoće, itd..) smatraju se posebnim uvjetima rada, slijedom čega bi i spremači i drugi pomoćni radnici imali pravo na koeficijent 1,15.